Expressivo

Właśnie testuję sobie program Expressivo. Cóż to takiego jest?
Expressivo to osobisty lektor, program wykorzystujący syntezę mowy. Aplikacja pozwala na automatyczne przekształcanie tekstu do mowy o naturalnym, ludzkim brzmieniu. Expressivo umożliwia słuchanie książek, dokumentów, artykułów, wiadomości, e-maili. Co ciekawe można to robić nie tylko na komputerze ale również na przenośnych odtwarzaczach MP3. Aplikację można równie dobrze wykorzystywać do czytania napisów w formie lektora dla filmów.

W mojej ocenie jest to dobra aplikacja chociaż prawdopodobnie nigdy nie dorówna żywemu lektorowi. Jednak na pewno dla wielu osób może być bardzo przydatna. Na pewno może być ogromnym ułatwieniem dla osób niedowidzących lub po prostu starszych, kiedy to długie czytanie tekstów na monitorze bardzo męczy wzrok. Producenci programu polecają na swoje stronie również inne zastosowania aplikacji, jak na przykład nauka języków obcych, ćwiczenie pamięci, nauka czytania dla dzieci czy dyktanda. Od tej strony bardziej komputerowej można Expressivo wykorzystywać do czytania poczty, wiadomości na komunikatorze, można nawet udzielić głosu przeglądarce internetowej.

Na stronie producenta http://www.expressivo.info/pl/ można pobrać wersje testową, niestety wszystkie „ó” i „u” czytane są w niej jako „o”.

Expressivo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *