Zaufanie

Właściwie nie wiem co skłania mnie do napisania tej notatki, może ostatnie wydarzenia w moim życiu?

Teoretycznie większości ludzi ma ogromną potrzebę poczucia bezpieczeństwa w towarzystwie drugiej osoby. Che wiedzieć, że może tej drugiej osobie powierzyć swoje tajemnice, problemy, i mieć pewność że będzie się z nimi obchodzić z szacunkiem. Zresztą chyba początkiem zaufania jest właśnie szacunek do drugiej osoby.

Z natury należę do osób ufnych chociaż życie ostatnio uczy mnie nieco innego podejścia do ludzi. A może nie tylko mnie? Może dzisiejsze czasy powodują, że wszyscy stajemy się mniej ufni?

Coraz trudniej jest w tym świecie komuś zaufać, w świecie goniącym za pieniędzmi i karierą, w świecie w którym coraz częściej „człowiek człowiekowi wilkiem”. A jednak zdarza się nam to, nawet po stosunkowo krótkiej znajomości. Efektem tego bywa niestety porażka, czasem finansowa a czasem (co bywa jeszcze bardziej przykre) uczuciowa.

Myślę, że zaufanie można określić pewnego rodzaju darem, na który trzeba sobie zasłużyć. Trzeba na ten dar pracować latami i pielęgnować tak by w krótkim czasie go nie stracić. A stać to się może w bardzo krótkim czasie, czasem wystarczy klika nieprzemyślanych słów.

Niestety są ludzie, którym nigdy nie można zaufać. Dziwne bo przecież oni też niejednokrotnie potrzebują wsparcia. Cóż z tego jeśli sami nie potrafią nic dać a często igrają sobie z uczuć innych, bawią się nimi i sprawiają ból.

Pamiętajmy, ze jeśli raz rzucimy cień na czyjeś zaufanie do siebie to prawdopodobnie już zawsze będziemy inaczej oceniani, zawiedziona osoba na pewno będzie wobec nas ostrożniejsza i mniej ufna. Czasu na odbudowę tego zaufania potrzeba bardzo dużo, o wiele więcej niż na jego zdobycie i nie jest do końca pewne, że zostanie ono odbudowane. Dlatego warto przed podjęciem pewnych decyzji przemyśleć to kilka razy.

Nie nadużywajmy czyjegoś zaufania, bo bardzo łatwo i szybko możemy utracić przyjaźń i wiele więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *