Oolong Milk

Hura! Dzisiaj przyszła paczka z herbatami! No to mogę zaczynać degustacje tylko właśnie zastanawiałam się od czego? Intrygowała mnie herbata Oolong Milk jako że ma podobno śmietankowo-kremowy smak. Herbata ta pochodzi z Anxi w prowincji Fujiajn i jest jedną z bardziej cenionych ze względu na specyficzny sposób suszenia podczas którego jest delikatnie aromatyzowana mlekiem.

herbaty świata

Ma duże, ładnie pozwijane liście które po zaparzeniu nadają naparowi złoto-żółtawy kolor. Najciekawszy jest jednak smak. Faktycznie po pierwszych łykach wyczuwa się mleczny smak i aromat a jest dość ciekawe doznanie bo absolutnie nie przypomina to smaku herbaty z mlekiem. Jednak ja wyczuwałam w niej jeszcze jakiś delikatny smaczek i chwilę zastanawiałam się z czym go połączyć? No i już wiem, wydaje mi się, że wyczuwam bardzo delikatny smak suszonej moreli. Może to tylko moje osobiste odczucie ale takie mam wrażenie nawet pomimo tego, że owa herbata nie ma dodatku tych owoców. Ciekawe jest również to, że ten specyficzny smak herbaty dość długo utrzymuje się w ustach.

Herbatę Oolong Milk parzy się wodą o temperaturze 90 st., pierwsze zalanie to mniej więcej 5 minut a następne dobrze jest trochę przedłużyć. Zalewań może być kilka, tak jak w przypadku innych zielonych herbat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *