Nie

„Jak czerpać radość każdego dnia” – Sarah Ban Breathnach to książka która już jakiś czasu znajduje się w moim księgozbiorze ale jakoś wcześniej nie czytałam jej. Ostatnio tę zalęgłość nadrabiam i musze przyznać ze dość ciekawie jest napisana. Od czasu do czasu robię sobie notatki z niektórych fragmentów i dzisiaj pozwolę sobie wstawić nieco dłuższy cytat. Chyba wiele z nas, kobiet powinno go czytać dokładnie i najlepiej wiele razy.

„Wszystkie bierzemy lekcje życia niezależnie od tego, czy jesteśmy bogate, czy biedne. Mogą to być otwarte rany albo powolne, ciche krwawienie naszej duszy. Na zewnątrz możemy wyglądać i działać, jakby wszystko było w porządku, ale każda z nas doświadcza tych trudnych momentów, kiedy czujemy się zagubione, kruche i przerażone, kiedy wydaje się nam, że serce nam pęknie i kiedy zaczynamy szlochać w odpowiedzi na zwykłe pytanie: „Jak się czujesz?”.

Kiedy bierzemy lekcje życia, bądźmy dla siebie wyrozumiałe, nie pouczajmy siebie, zostawmy to reszcie świata. Nasze uczucia się liczą, strach jest prawdziwy, choć pochodzi z nieracjonalnych przesłanek. Pamiętaj, że strach najlepiej charakteryzuje następujące zdanie: „fałszywe dowody wydaja się prawdziwe”.

Gdy zdarzą się nam takie dni, przypomnijmy sobie, że najważniejszym obowiązkiem jest kochać siebie jako Całość. Jak to zrobić? Rozpieszczaj siebie drobnymi przyjemnościami i zaspakajaniem swoich słabostek. Traktuj siebie jak małe dziecko, którym obecnie jesteś. Może przyniesiesz sobie cos na obiad z chińskiej albo hinduskiej restauracji? Może kupisz sobie żonkile lub tulipany, które właśnie się pojawią? Czy możesz wziąć wolne popołudnie w pracy i pójść do kina? Jeżeli nie, wypożycz kilka kaset z klasycznymi filmami i urządź maraton filmowy przy dużej misce popcornu. Albo idź do parku w czasie przerwy obiadowej i rozkoszuj się słońcem i śpiewem ptaków. A może byś odpowiedziała „nie” na kolejne postawione wobec ciebie żądanie?

Tak, możesz. Nie musisz robić wszystkiego i być wszystkim dla każdego przez cały czas. Jeśli masz wrażenie, że zaczniesz krzyczeć, jeśli będziesz musiała wykonać coś jeszcze, masz prawdopodobnie rację. Zacznij mówić „Nie, przepraszam ale muszę się wywiązać z wcześniejszych zobowiązań”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *