Matero

Dzisiaj dostałam paczkę z Yerba Mate ale nie tylko :) Zamówiłam sobie naczynko z drewna cytrynowego okute w całości metalem i teraz mam dylemat jak je przygotować do użytkowania. Poczytałam na stronie sklepu, na forum dyskusyjnym i dalej nie jestem pewna co zrobić. Jedni polecają smarowanie masłem lub olejem inni zalanie gorąca wodą i pozostawienie na kilkanaście godzin, przy czym padają propozycje zalewania i wymoczenia samą woda lub z Yerbą. Hmm i bądź tu człowieku mądry.

Nie jestem pewna czy mam ochotę na picie Yerby z „oczkami”? Niektórzy twierdzą, ze nawet po nasączaniu olejem oczek nie ma ale… jednak pozostanę przy wodzie z Yerbą.

Zabawne jest to, że najpierw złożyłam zamówienie a dopiero później poczytałam o naczyniach z drewna :) ale okazało się, że to chyba dobry wybór? Podobno drewniane sprawdzają się w naszym klimacie jedynie w wersji całkowicie okutej metalem, nie pękają za szybko. Teraz nie pozostaje mi nic innego jak zaląc Yerbe w kubeczku i poczekać do jutra na degustację.

Naczyń do picia Yerby jak już pisałam jest wiele i czasem trudno się zdecydować jakie kupić. Pewnie, że wystarczy zwykły ceramiczny kubek i tak zresztą piłam już dość długo ale dlaczego nie spróbować inaczej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *