Windows Live Writer

Wspomniałam niedawno, że zaczynam testować aplikację do pisania blogów Windows Live Writer i faktycznie kilka ostatnich notek na blogach piszę przy jej pomocy. Już po krótkim użytkowaniu zastanawiam się dlaczego do tej pory pisałam logując się na Bloxie czy Bloggerze, zamiast robić to w sposób znacznie wygodniejszy?? Naprawdę trudno mi na to odpowiedzieć a przecież słyszałam o takich możliwościach.

Dla przypomnienia, Windows Live Writer – narzędzie dla blogerów, ułatwiające pisanie notek, wstawianie grafik, tabel, filmów, mapek itp. Z moich obserwacji aplikacja działa stabilnie, ma ładny i prosty design, wszystko znajdujemy dość intuicyjnie a co też istotne, formatowanie notki jest łatwiejsze. Niejednokrotnie miewałam problemy na niektórych platformach z odpowiednim ustawianiem obrazka w tekście, uparte to czasem było okrutnie. Być może moje kiepskie umiejętności były tego powodem ale w Writerze nie mam takich problemów.

Może jednak na początek warto wspomnieć o samym rozpoczynaniu pracy z Writerem. Po zainstalowaniu programu konieczne jest wprowadzenie danych do łączenia się z blogiem. W przypadku Bloggera właściwe po podaniu adresu bloga, loginu i hasło wszystko odbywa się automatycznie. Jednak w przypadku Bloxa istotna jest dodatkowa informacja, sama miałam z tym mały, choć szybko rozwiązany problem.

Po podaniu adresu, nazwy użytkownika i hasła w okienku „Wybierz typ blogu” należy w polu „Typ blogu” wybrać – „Metaweblog API” a w polu „Adres URL zdalnego umieszczania wpisów w blogu:” wpisać – http://www.blox.pl/xmlrpc

W tym momencie zostajemy już połączeni z blogiem i możemy rozpoczynać pisanie pierwszej notki. Na pierwszy rzut oka widać ułatwienie w postaci podglądu wpisu w układzie kolorystyki blogowej. Dla wzrokowców to na pewno dobre rozwiązanie.

Podczas pisania notki możemy dodawać zdjęcia w dość ciekawy sposób a dokładniej w formie prostego albumu. Do pojedynczego obrazka można dodać efekty specjalne, zmieniać jego rozmiar i położenie względem tekstu. Ciekawą funkcją jest dodawanie znaków wodnych do obrazków co widać na dołączonych do tego wpisu (prawy dolny róg). W czasie nagminnego „podkradania” grafik być może warto z tego korzystać?

Jeśli chcemy zlokalizować jakieś miejsce na mapie, możemy to również w prosty sposób zrobić korzystając z funkcji Mapa. Możemy dodać do wpisu tagi jak i przypisywać go do konkretnych kategorii bloga. Lista kategorii jest pobierana z bloga i wyświetlana na dole okna.

Nie wiem czy jest potrzeba rozpisywania się dokładniej o Writerze bo na prawdę jego obsługa jest bardzo prosta. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić do korzystania z niego, szczególnie w przypadku pisania kilku blogów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *