Biblioteka w internecie

Od razu napiszę, że nie chodzi mi o książki elektroniczne a o zwyczajne, papierowe. Te pierwsze coraz częściej „pukają” do naszych drzwi ale czy faktycznie czytanie ich w takiej wersji jest przyjemne? Osobiście wolę wziąć w rękę, poczuć pod palcami papier, czuć zapach książki :) No tak, przecież one pachną. Można wygodnie usadowić się w ulubionym fotelu z kotem na kolanach i zatopić w lekturze, najlepiej z filiżanką dobrej herbaty obok. Pewnie, że można wziąć na kolana laptopa ale to już nie to samo. Książki elektroniczne na pewno są dobre, wygodne ale jako poradniki a nie beletrystyka.

Zanim zabierzemy się za czytanie trzeba najpierw udać się do biblioteki lub księgarni. Ja najczęściej wybieram bibliotekę. Jeszcze nie tak dawno chcąc wypożyczyć w bibliotece książkę trzeba było wybrać się do tej instytucji, poszperać na regałach lub jak ktoś woli w bibliotecznym katalogu zebranym na małych papierowych kartonikach. Na pewno miało to swój urok :) Od jakiegoś czasu mamy jednak pewne ułatwienie w wielu bibliotekach w postaci internetowej wersji katalogu księgozbiorów. Nazywa się to Moduł OPAC systemu Prolib, został opracowany przez informatyków z firmy Max Elektronik S.A. z Zielonej Góry.

„Przeznaczony jest do obsługi i zarządzania wszelkiego rodzaju bibliotek, wspomaga wszystkie czynności związane z wprowadzaniem, udostępnianiem dokumentów, rejestracją i kontrolą czytelników, kontrolą zwrotów dokumentów oraz planowaniem i statystyką pracy biblioteki.

Prolib jest zintegrowanym, kompleksowym systemem przeznaczonym dla różnej wielkości bibliotek. Zapewnia m.in. opis bibliograficzny zgodny z poszczególnymi arkuszami normy PN-N-01152, przejmowanie baz danych w formacie USMARC (bazy Biblioteki Narodowej) i udostępnianie katalogu biblioteki w Internecie w postaci serwisu WWW.

W Polsce z systemu tego korzysta ponad 160 bibliotek, w tym 3 centralne i 43 uczelniane.” (Wikipedia)

Tak przykładowo wygląda strona z wynikami wyszukiwania w gliwickiej bibliotece:

opac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *