Przepisy kulinarne w sieci

Od razu napiszę, że nie lubię gotować ale. czasem trzeba. Prawdę mówiąc, od czasu do czasu lubię wypróbować nowy przepis i wówczas chętnie przeglądam zasoby internetu. Problem polega jedynie na tym, że serwisów z przepisami jest na pęczki. Który wybrać?

Na pewno dużo zależy od naszych osobistych wymagań, nie tylko zwartość decyduje ale i szata graficzna, sposób wyszukiwania przepisów, komentarze. W większości serwisów kulinarnych czytelnicy sami tworzą jego zwartość, nadsyłając własne lub nie całkiem własne przepisy. Czasem można obserwować zjawisko powielania tych samych receptur na wielu serwisach, wynikające w wielu przypadkach z chęci pochwalenia się znajomością tematu. A już najgorsze jest wklejanie przepisów nie sprawdzonych, jedynie kopiowanych z innego miejsca.

Czasem powodem tego bywają też organizowane konkursy, któż nie chce wygrać miksera czy innego kuchennego narzędzia?

Mamy więc do wyboru serwisy zajmujące się jednie tematyką gotowania lub duże serwisy ogólnie tematyczne z kulinarnym działem. Nie będę tu podawać adresów bo wystarczy wklepać odpowiednie słowa w Googla i mamy całą listę, do wyboru do koloru :)

Czy mam jakiś ulubiony serwis kulinarny? Nie mam, między innymi dlatego nie podaję żadnego adresu. Chętniej korzystam z for dyskusyjnych i blogów kulinarnych. Na tych ostatnich można znaleźć na prawdę ciekawe dania. Blogerzy zazwyczaj piszą z pasji do tematu, sami przygotowują daną potrawę, dołączają zdjęcie a nawet dokładną instrukcję. Poznając gusta smakowe konkretnego blogera czy blogerki (stanowczo za mało jest tych pierwszych) wiemy na ile jest zgodny z naszym, pozostajemy tam na dużej bądź nie. Jak do tego dołożyć jeszcze w miarę ładną szatę graficzną to przeglądnie „smacznych” blogów jest bardzo wciągające i pomocne. Nie są potrzebne przy okazji jakieś społeczności, choć niektórzy lubią :) Tylko czy wtedy, w niektórych przypadkach, góry nie bierze chęć „pokazania się”? Bezmyślnego kopiowania i wklejania przepisów?

Na pewno nie jest to reguła ale ja raczej pozostaję przy forach, szczególnie CinCin, i blogach. Pozwolę sobie podać tu kilka przykładów, choć jest tego znacznie więcej.

Moje wypieki – już na sam widok tych pyszności ma się ochotę coś zrobić.

Przy kuchennym stole – słodkie i nie tylko

White plate – szkoda ze nazwa mało polska ale przepisy ciekawe

Kuchnia Ireny i Andrzeja – sporo oryginalnych przysmaków

Bea w kuchni – ciekawe przepisy, ładna, prosta oprawa bloga

Pieprz czy wanilia – oj ten chlebek orkiszowy mnie kusi :)

Zachciało mi się gotować – sporo przepisów kuchni greckiej

Kucharzysz – ale słodkości! :)

Tatter o chlebie – moja zguba, czyli pieczywo ;)

Koniec, moja klawiatura jest zagrożona :) a do tego głodna się poczułam.

Wspomnę jeszcze tylko o wyszukiwarce przepisów kulinarnych, umieszczanych na blogach – Durszlak. Wyszukiwarka indeksuje obecnie 246 blogów i jest bardzo dobrym narzędziem przy szukaniu inspiracji na dobry obiad czy deser.

O drugiej wyszukiwarce przepisów kulinarnych Foodle wspominałam nieco wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *