Lekcje WF-u

Pamiętam, kiedy moje córki chodziły jeszcze do szkoły, często pojawiał się problem przepełnionych sal gimnastyczny. Uczniów w szkole za dużo a sala gimnastyczna jedna i niestety nie z gumy. Co robiono z młodzieżą w takich sytuacjach? Ano różnie bywało, jeśli nauczyciel miał ochotę wyjść na dwór to młodzież biegała, grała w piłkę na powietrzu. Czasem pojawiały się też protesty rodziców, no jakże tak można dzieci w taki ziąb wywalać na boisko, przecież się pochorują! Bywali też różni nauczyciele, również tacy, którzy sami nie mieli ochoty na wychodzenie z młodzieżą.
Efektem takiego podejścia były zajęcia wychowania fizycznego na szkolnym korytarzu lub jeszcze gorzej, w klasie, między ławkami.
Na pewno w takich stacjach dużo zależy od inwencji nauczyciela (jeśli rodzie na to pozwolą) i tu dobrym przykładem może być pan Roman Grzyb, nauczyciel z Kijewa Królewskiego.

Jak można przeczytać na stronie pomorska.pl, wpadł na pomysł uprawiania razem z młodzieżą Nordic Walking.

„Młodzieży kijewskiej, która zapaliła się do chodzenia z kijkami nie zraziły nawet komentarze w stylu: „Będziecie chodzić, jak stare babcie”. To „najlepsi znawcy” tej formy wykrzykiwali na pierwszych adeptów nordic walking.

Główna myśl tej formy treningu „Nie możesz już biegać, rzucać oszczepem, jeździć na rowerze ani podnosić ciężarów, to chodź z nami”. – A w naszych warunkach trzeba jeszcze dodać: nie możesz ćwiczyć na sali gimnastycznej, ponieważ jest przepełniona – dodaje Roman Grzyb. – Czekając na „Orlika”, ale również idąc z duchem czasu oraz mody, postanowiliśmy chodzić. Twórcy skandynawskiego chodzenia zaprojektowali połączenie techniki biegu na nartach i szybkiego marszu. Tej nieskomplikowanej techniki chodzenia nasza młodzież nauczyła się bardzo szybko.

– Nasza grupa, idąc chodnikiem wzbudzała ogromne zainteresowanie przejeżdżających drogą – zauważa nauczyciel. – Młodzież nadal będzie grać w siatkówkę, piłkę nożną, uprawiać lekkoatletykę i ćwiczyć gimnastykę, ale również może śmiało powiedzieć, że na wychowaniu fizycznym będzie ćwiczyć inne formy ruchowe.

Kijki do nordic walking, czyli skandynawskiego chodzenia, zostały kupione ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz funduszy szkoły. Kupionych zostało 25 par pełnych zestawów treningowych.”

Czyli jak się chce to się da! :)

P.S.
Wygląda na to, że deszcz powoli wycofuje się, czyli koniec pisania, kije w ręce i wymarsz :) Jak mam wybór, wolę chodzić kiedy nie pada.

1 Response

  1. mk130363 napisał(a):

    Brawo dla nauczyciela, szkoły i władz gminy. Na jakimś forum ktoś zadał pytanie „dlaczego nordic walking uprawiają ludzie młodzi, i czy to jest docelowa dla nich dyscyplina sportu”. I tu jest właśnie odpowiedź. Nordic Walking to jedna z wielu aktywności i dyscyplin którą mogą uprawiać także ludzie młodzi. Jednocześnie mogą przecież biegać, jeździć na rolkach, rowerze, grać w siatkówkę. Wszystko to znakomicie się uzupełnia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *