Co nam daje Nordic Walking?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że ruch jest zdrowy? Jednak dość istotna jest jego forma, praca fizyczna zazwyczaj wiąże się z wykonywaniem określonych czynności obciążających tylko niektóre części ciała, czasem przeciążające. Idealnym byłby ruch, podczas którego pracowałaby większość mięśni i takim właśnie jest Nordic Walking. Poza tym jest dobrą formą ruchu dla osób mających siedzący tryb pracy, osób starszych czy chorych, o mocno osłabionej kondycji. W przypadku siedzącego trybu pracy szczególnie cenne jest rozruszanie mięsni obręczy kończyny górnej i karku, pozwala to zlikwidować bóle w tej okolicy. Oczywiście maszerowanie z kijami dobrze wpływa również na cały kręgosłup, właściwe na mięśnie podtrzymujące go, więc tym bardziej powinniśmy korzystać z tego dobrodziejstwa. Któż z nas 50+ od czasu do czasu nie stęknie jak coś wejdzie w „krzyże?

Nordic Walking pozwala również odciążyć stawy kolanowe przez dodatkowe dwa punkty wsparcia jakim są kije, oczywiście pod warunkiem, ze maszerujemy prawidłowo. Chodząc z nimi czujemy się pewniej na nierównych nawierzchniach, pochyłościach czy bardziej śliskich podłożach co ma ogromne znaczenie dla osób starszych. Faktem jest, ze czasem nawet dwa kije nie pomogą i kolana mogą się nieco ubrudzić w grząskim błocie :) ale takie przypadki zdarzają się wszędzie, zarówno z kijami jaki bez. Na pewno większe prawdopodobieństwo jest bez.

Nordic Walking zalecany jest w przypadku dolegliwości sercowych, tych bardziej medycznych :) Chociaż.? Na inne problemy sercowe tez może pomóc, spokojny spacer pozwala na wyciszenie się, relaks. Podczas chodu rytmicznym krokiem, ruchu rąk i barków poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, lepiej i skuteczniej dotleniamy się. NW polecany jest osobom wałczącym z nadwagą, spalamy aż 40% więcej kalorii niż podczas zwykłego chodu, czyli około 400 w przeciągu godziny.

Patrząc na wszystkie plusy Nordic Walking warto zainwestować w kije, wyjść z nimi na łono natury, dotlenić się, nabrać kondycji i poczuć się ogólnie znacznie lepiej. To jest lepsze niż jakieś Red Bulle :) Nordic Walking „doda Ci skrzydeł” a przed wszystkim zdrowia. Jest tylko jedno ale. to uzależnia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *