Gliwickie lotnisko

Docierały do mnie słuchy, ze wokół gliwickiego lotniska dość często maszerują włóczykije. Dzisiaj, przy bardzo sprzyjającej pogodzie, postanowiłam się tam wybrać. Tłumów co prawda nie było ale przecież jest środek tygodnia, więc mało kto może sobie pozwolić na taki luksusu jak ja. :) Co prawda po tym luksusie trzeba ostro zabrać się do pracy aby ze wszystkim zdążyć ale co tam, trochę przyjemności dobrze jest sobie zafundować.

Gliwickie lotnisko zostało wybudowane w 1916 roku. Obecnie znajduje się tam Aeroklub.

„Tutejszy Aeroklub jest określany czasem mianem „latającego muzeum szybowców”, a to ze względu na posiadanie w swojej flocie oprócz nowych szybowców bardzo licznej grupy szybowców zabytkowych, tak klubowych jak i prywatnych, utrzymywanych w stanie gotowości do lotu. Można tutaj zobaczyć lub polecieć, jeśli ma się odpowiednie kwalifikacje, na w wielu przypadkach jedynych egzemplarzach na świecie. Oprócz tego w działającym przy Aeroklubie Gliwickim warsztacie remontuje się szybowce konstrukcji drewnianej, jak również aktualnie budowana jest replika polskiego przedwojennego szybowca „Salamandra”. Przy Aeroklubie Gliwickim działa również Klub Miłośników Zabytkowych Szybowców zrzeszający entuzjastów i właścicieli „starych patyków” z Polski oraz świata. Ukoronowaniem jego działalności był zorganizowany w 2004 roku 32 Międzynarodowy Zlot Starych Szybowców na który przybyli uczestnicy wraz ze swymi szybowcami z 22 krajów między innymi z USA i Australii.
25 września 2007 roku na lotnisko aeroklubu Gliwickiego została przeniesiona baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego na województwo śląskie.”

„15 października 2006 roku odsłonięto na terenie lotniska pomnik upamiętniający przybycie 17 czerwca 1999 roku Papieża Jana Pawła II do Gliwic. Pomnik to dwumetrowy głaz, na którym umieszczono tablicę zawierającą następującą treść:

OJCU ŚW. JANOWI PAWŁOWI II
ZA DAR JEGO OBECNOŚCI NA TYM MIEJSCU
17 CZERWCA 1999 ROKU
WDZIĘCZNI GLIWICZANIE

Źródło: Wikipedia

gliwice_25.11.1 gliwice_25.11.2gliwice_25.11.3 Zachęcam do obejrzenia lotniska na zdjęciu satelitarnym w Zumi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *