Okiem satelity

Oglądanie zdjęć satelitarnych to nie tylko przyjemne zajęcie ale czasem bardzo wygodne narzędzie. Wybierając się na pieszą wycieczkę czasem dobrze jest wcześniej obejrzeć teren. Kiedyś wystarczały nam zwykłe mapy i pewnie nadal tak jest ale skoro są większe możliwości to dlaczego nie skorzystać?

Na pytanie gdzie najlepiej można obejrzeć teren na zdjęciach satelitarnych wiele osób zapewne odpowiedziałoby że w Google Maps. Czy faktycznie? Jeśli chodzi o tereny naszego kraju z całą pewnością lepszym wyborem będzie Zumi. Zdjęcia satelitarne są doskonałej jakości, maksymalne powiększenia o wiele lepsze niż w Google a co najważniejsze, zdjęcia satelitarne są częściej aktualizowane. Niestety Google Maps pod tym względem to prawie jak mapy historyczne.

Właściwe nie ma co się rozpisywać na ten temat, najlepiej pokazać to na konkretnym przykładzie. Weźmy na początek gliwicki Rynek. Dla porównania wstawiam obraz z Google Maps i jako drugi wygenerowany w Zumi.

satelita-1

satelita-2

Od razu widać dużą różnicę w jakości ale to nie wszystko. Zdjęcie z map Google jest bardzo stare, na gliwickim Rynku od lat stoi, jak to nazywam, „ufo” (nawiasem mówiąc koszmarek nie pasujący do starówki), które na zdjęciu z Zumi jest widoczne.

Drugim plusem Zumi jest możliwość znacznego powiększenia mapy. Widoczne powyżej zdjęcie z Google jest przedstawione w największym powiększeniu, natomiast w Zumi, ten sam Rynek można obejrzeć tak (ze względu na duże powiększenie wstawiam tylko fragment):

satelita-3

A jak dokładnie widoczne są w Zumi bardziej zielone tereny? Widoczna jest każda ścieżka, żeby nie powiedzieć kamień :) Zapewne jest to dość istotne przy planowaniu wycieczek, zwłaszcza, że zdjęcia są na prawdę „świeże”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *