LastPass, menadżer haseł i nie tylko

Właśnie testuję LastPass i już po krótkiej chwili dochodzę do wniosku, że jest to bardzo wygodne narzędzie do przechowywania haseł, generowania ich, wypełniania formularzy na stronach (przydatne podczas zakupów), automatycznego logowania czy nawet robienia prywatnych notatek.

LastPass może działać jako dodatek do Fierfoxa, czy innej przeglądarki, co na pewno jest bardzo wygodne. Wystarczy zapamiętać jedno, najlepiej niezbyt proste, hasło i już mamy dostęp do całego zestawu swoich bardziej poufnych danych. Jak można przeczytać na stronie „Cały proces szyfrowania/deszyfrowania odbywa się na Twoim komputerze a nie na naszych serwerach. Oznacza to, że Twoje niezabezpieczone dane nie krążą po Internecie, ba, nawet nie docierają do naszych serwerów.” i to jest na pewno bardzo ważne, biorąc pod uwagę liczne włamania hackerów do innych serwisów.

Zaszyfrowana kopia zapasowa danych jest przechowywana na koncie w LastPass. Można bezpiecznie i bezproblemowo przywrócić swoje hasła na różnych komputerach. Ponadto wszystkie dane w prosty sposób wyeksportujemy do pliku, po czym, jeśli ktoś lubi można je sobie nawet wydrukować. Są jednak wygodniejsze formy przechowywania, stworzoną kopie zapasową najprościej jest zapisać na przenośnej pamięci USB (pendrive).

Warto też zwrócić uwagę na możliwość importowania swoich danych z menadżera Firefoxa do Lastpass jednym kliknięciem myszki.

Polecam lekturę na stronie LastPass – możliwości, bezpieczeństwo.

Po zainstalowaniu dodatku do przeglądarki pojawia się nam nowa ikonka. Klikając na nią otrzymujemy szybki dostęp do swojego konta i wszelkich ustawień.

lastpass_menu

LastPass ma również generator bezpiecznych haseł, polecam to szczególnie do takich miejsc jak banki i wszędzie tam gdzie bardziej zależy nam na bezpieczeństwie. Hasła typu kotek1, misia89, data urodzenia czy imię i nazwisko nie należą do bezpiecznych.

Tak wygląda okienko generatora, gdzie po wybraniu opcji zaawansowanych ustalamy z ilu i z jakich znaków ma być złożone. Siłę hasła pokazuje nam na dole zielony pasek.

lastpass_generator

LastPass jako dodatek do Firefoxa można zainstalować ze strony

https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/8542

Różne wersje są dostępne są na stronie https://lastpass.com/misc_download.php

2 komentarze

  1. lo-ko napisał(a):

    Deni, mam prośbę, czy moglabyś mi zrobić jakiś prosty banerek na akcję 1% dla Lalutka?
    Z góry dziękuję. Mogę podesłać jego usmiechnięte pysio z delfinkami.

  2. deni58 napisał(a):

    Jeśli tylko będzie się podobał? Podam maila deni58(ad)o2.pl
    Muszę jednak wiedzieć w miarę dokładnie jaki rozmiar, napis itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *