Ćwierkanie, blipanie, spinanie a może sypanie?

twitterChyba każdy, kto nieco intensywniej  korzysta z internetu,  słyszał o czymś  takim jak mikroblogi,  będące namiastką typowych blogów, a jednoczenie źródłem  szybkich wiadomości.  Zazwyczaj to 140  znaków, w których,  bez lania wody  piszemy… no właśnie  co?

Ta stosunkowa młoda odmiana komunikacji może być formą utrzymywania kontaktów towarzyskich ściśle określonej grupie ludzi, informacją z konkretnej branży, źródłem plotek, czy też błahą informacją mówiąca o tym, że Basia ma pryszcza na nosie. Wszystko zależy od czego o czym chcemy pisać a przede wszystkim co czytać. Mówiąc krótko jest to połączenie komunikatora, serwisu informacyjnego i bloga, w bardzo skróconej formie.

Gdy spojrzeć na główna stronę naszego rodzimego Blipa można odnieść wrażenie, że pisze się tam o niczym, żeby nie powiedzieć dosadniej. Klika przykładów:
– już nie mogęęęęęę
– spierdziałem się
– jaki dziś świat ponury

– słoOnEcZkO bĘdZie PłaKuSiaĆ (jak ja to „uwielbiam!”)

Na szczęście w żadnym z mikroblogów nie jesteśmy skazani na przebijanie się przez tego typu treści, możemy obserwować konkretne tagi, osobę lub grupę osób, której wpisy nas zainteresowały. Faktem jest , że popularne mikroblogi bywają szybsze niż media w przekazywaniu sensacyjnych, ciekawych informacji, choć raczej dotyczy to informacji ze świata umieszczanych w Twitterze. Ponieważ w Polsce ilość internautów korzystających z tej formy komunikacji stale rośnie, można spodziewać się, że i u nas będzie to źródło gorących newsów, a nie tylko pogaduszek. Z drugiej strony… utrzymywanie kontaktów towarzyskich, kiedy nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu, też jest warte zainteresowania. Nie samymi wiadomościami człowiek żyje.

Każdy, kto chce zacząć swoją przygodę z mikroblogiem zastanawia się z czego korzystać? Nie dość, że tyle tego jest to jeszcze co raz słychać o nowej platformie mikroblogowej. Co prawda powstają mikroblogi umożliwiające przesyłanie wpisów na klika platform, jak na przykład mikroblogi.net, ale nie wiem czy jest to dobre rozwiązanie?

Na pewno nie polecę w tym miejscu jednego, konkretnego mikrobloga. Najlepiej przetestować, sprawdzić na własnej skórze, albo też kierować się licznymi opiniami w internecie. Poza tym, aby polecać musiałbym przetestować więcej a najlepiej wszystkie.

Przede wszystkim należy wspomnieć o protoplaście mikroblogów, czyli Twitterze. Czytając dane statystyczne w internecie nie wygląda na to, aby tłumy rodaków korzystały z niego, nawet pomimo polskiej wersji, jaką jest twitt.pl. Jednak, jeśli interesują nas wieści ze świata, jest on chyba najlepszym źródłem spośród wszystkich w wersji mikro.

Do niedawna korzystałam z Blipa, jednak znudził mi się widok pana oponki, informującego o przeciążeniu serwera. Ogólnie nie oceniam Blipa źle, szkoda tylko, że wszelkie problemy z działaniem nie są rozwiązywane stosunkowo szybko. Być może to znak rozpoznawczy GG Networks, o czym może świadczyć między innym miesięczna(!) awaria fora.pl, pisałam o tym wcześniej.

Flaker, to kolejny polski serwis z którego korzystałam, ale muszę przyznać, że jakoś nie trafiał do mnie. Chyba za dużo musiałam czytać, oglądać, sprawdzać aby poznać go do końca, a nie miałam aż takiej potrzeby i zwyczajnie szkoda mi było na to czasu. Nie wiem jak jest obecnie, więc chyba nie powinnam go za bardzo oceniać? Być może teraz, po rezygnacji z Blipa, ponownie rozejrzę się po Flakerze?

Co jeszcze mamy na polskiej scenie mikroblogowej? Z tych, o których najwięcej słychać wymienić należy: Pinger, Spinacz, Śledzik. Od niedawna działa też Sypacz, którego pozwoliłam sobie odrobinę przetestować, pierwsze wrażenie dość przyjemne, bardzo prosty, przejrzysty. Jeśli będzie rozbudowywany, uzupełniony o pewne dość podstawowe funkcje, kto wie, może zyska wielu zwolenników? Dodatkowym plusem może być, dla niektórych, możliwość wysyłania wpisów na inne platformy. A co faktycznie będzie w nim nowego i być może ciekawego, pokaże czas. Z ciekawością przyglądam się temu serwisowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *