Drewniany kościół w Żernicy

Dawno, dawno temu pisałam pracę maturalną, której tematem była sakralna architektura drewniana Ziemi Gliwickiej. Później, jedna z moich córek przełożyła informacje w niej zawarte, na niewielką stronę internetową, która do dzisiaj (nie odnawiana) jest dostępna pod adresem www.gpopo.republika.pl, A teraz? Wracam do tych miejsc, trochę starsza i nie na rowerze a uprawiając Nordic Walking.

Trasa z Gliwic biegnie przez pola, przecinając mniej więcej w połowie, drogę A4. Dobrze jest się wybrać tam jak nie wieje zbyt mocno wiatr, dzisiaj niestety wiał i musiałam dość mocno trzymać kije, aby się o nie nie potknąć. Na mapie droga wygląda tak:
Pokaż

na większej mapie

Drewniany kościół w Żernicy, p.w. św. Michała Archanioła, istniał już przed rokiem 1283, kiedy to Żernica stała się własnością o. Cystersów z Rud, prowadzących tu duszpasterstwo do 1810 r. Pierwotny, drewniany kościół uległ zniszczeniu w czasie wojen husyckich. Nowy kościół pw. św. Michała Archanioła, również drewniany, orientowany, zachowany do dnia dzisiejszego, wybudowano za opata cystersów Andrzeja Emanuela w latach 1648-61. Z tego okresu pochodzi również barokowy ołtarz główny. O prawdziwości daty budowy kościoła może świadczyć liczba wycięta w uszkodzonej belce tęczowej, obecnie umieszczonej w wieży.
Ciekawym zabytkiem jest znajdująca się w zakrystii oryginalna szafa z 1691 r.
W czasach najnowszych, pod koniec lat sześćdziesiątych, w tajemnicy przed władzami świeckimi zaadaptowano na kościół zabytkową stodołę. W odpust św. Michała Archanioła, 27 września 1970 roku,. Biskup Opolski Franciszek Jop dokonał poświęcenia nowego kościoła – p.w. Świętego Krzyża. W latach 1973-75 dobudowano do kościoła dzwonnicę, a w 1993 r. jej kopuła otrzymała nowy, sakralny kształt.

Podczas dzisiejszej wycieczki zauważyłam, że ponownie był odnawiany, pięknie się teraz prezentuje, będąc w pobliżu warto tam podejść czy podjechać. Z tablicy umieszczonej na kościele dowiedziałam się, że jest odnawiany z funduszy Ministerstwa Kultury, bardzo dobrze, szkoda aby te piękne kościoły niszczały. Mają swój niepowtarzalny charakter, można powiedzieć… mają duszę.

zernica

zernica

zernica

zernica

zernica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *