Trasa GPS na Google Maps

Wcześniej pisałam o serwisie, na którym można w dość efektowny sposób zaprezentować swoją wycieczką, z wykorzystaniem zapisanej ścieżki przez odbiornik GPS. Dzisiaj kilka słów o podobnej możliwości, z bezpośrednim wykorzystaniem usługi Google Maps.

Wiadomo jak to w necie bywa, nowe serwisy, świadczące przeróżne usługi, pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Nikt jednak nie zagwarantuje, że przetrwają konkurencje, będą jako tako opłacalne dla autorów. Dlatego trzeba się liczyć z tym, że nasza praca może polecieć w kosmos. Oczywiście, jeśli mamy zapisane pliki GPX z naszymi wycieczkami nie będzie problemu z ich ponownym odtworzeniem, gorzej, jeśli po wygenerowaniu mapy skasujemy je.

Dlatego, chcąc jednak zachować swoje trasy, może bezpieczniej będzie zrobić to bezpośrednio na mapach Google? Jakoś nie wydaje mi się, aby ten internetowy gigant tak szybko splajtował?

Aby korzystać z wszelkich usług Google konieczne jest założenie konta, warto nie tylko ze względu na same mapy. Po zalogowaniu przechodzimy na stronę http://maps.google.pl, gdzie będziemy mieć dostęp do wszystkich zapisanych mapek.
Zanim zaczniemy generować nową mapę trzeba pamiętać, że Google Maps przyjmuje pliki zapisane w formacie KML. Należy w swojej aplikacji obsługującej GPS ustawić zapis w takim formacie, można zapisywać też w GPX, ale konieczne będzie wówczas przekonwertowanie pliku. Najprościej można zrobić to na stronie gpsies.com. Wystarczy wgrać zapisaną trasę i przekonwertować do właściwego pliku.

Kiedy mamy już plik z odpowiednim rozszerzeniem, wracamy na stronę Google Maps, klikamy w odnośnik „Moje mapy”, wybieramy opcję „Utwórz nową mapę”, a następnie „Importuj”. Po chwili mamy jak na dłoni całą naszą trasę. Co możemy z nią zrobić? Oczywiście uzupełnić o zdjęcia, wstawić na bloga czy stronę internetową, przesłać link do znajomych itd. Każdą wprowadzoną trasę możemy ustawić jako publiczną lub prywatną, nie każdy przecież chce pokazywać gdzie chodzi czy jeździ.

Jako przykład wgrałam trasę prezentowaną poprzednio, pozwoliłam sobie nie uzupełniać jej w zdjęcia, nie chcę się powtarzać, ale kolejne trasy na pewno będą już zrobione z większą starannością.

Pokaż

na większej mapie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *