Gliwice, Wilcze Doły

Pogoda jak najbardziej sprzyja uprawianiu Nordic Walking, nie za gorąco, lekki wiaterek. Dzisiaj wybrałam się na tak zwane Wilcze Doły, tereny na zachód od Osiedla Sikornik, ciągnące się wzdłuż potoku Wójtowianka (Doa). Szczęściarze, mają pod nosem rozległe tereny, idealne do spacerów, jazdy na rowerze itp.

Gliwice Wilcze Doły

Dlaczego Wilcze Doły? Nie, teraz raczej wilków spotkać tam nie można, na szczęście, a nazwa wywodzi się z legendy, mówiącej o przemarszu wojsk króla Jana III Sobieskiego na Wiedeń. Podobno podczas postoju wojska nad potokiem, pod obóz przyszły wilki. Zostały przepędzone przez żołnierzy, a nazwa została po dziś dzień.
Niektórzy nazywają te tereny Kucjasowe Doły, gdyż w okresie przedwojennym należały do rodziny Kucjasów.

Jak przeczytałam na stronie www.parki.org.pl, w 1907 roku uruchomiono na tych terenach kąpielisko, zasilane wodą z potoku Wójtowianka. Dość szczegółową historię kąpieliska można przeczytać na stronie www.gliwiczanie.pl, zachęcam do lektury. Basen w najlepszych swoich czasach miał aż 70m długości i 3 m głębokości. Wielka szkoda, ze nie zachował się do dzisiejszych czasów.
Niestety, chodząc dzisiaj po tych ternach trudno sobie nawet wyobrazić, że był tam tak duży obiekt rekreacyjny. Pozostał potok i resztki kaskady, którą trudno nawet skojarzyć z pozostałością kąpieliska.

Wilcze Doły to ładny, pagórkowaty teren, z dużą ilością ptactwa, co bardzo wyraźnie słychać podczas spaceru. Podobno wieczorami do potoku przychodzą nawet sarny. Szkoda, że teren jest trochę zaniedbany, drogi pokryte bardzo głębokimi koleinami, brzegi potoku w wielu miejscach zaśmiecone. Gdzie nie gdzie napotkać można dzikie wysypiska gruzu i innych zbędnych rzeczy. Smutne to, że sami tak bardzo niszczymy swoje środowisko i piękne tereny.

Mimo tych małych minusów, polecam Gliwiczanom spacer po tych terenach. Widok rozpościerających się wokoło pól, świergot ptaków, szum potoku i drzew, wynagradza drobne akcenty niechlujstwa mieszkańców miasta.

Na koniec, jak zwykle, kilka zdjęć.
Gliwice Wilcze Doły
Gliwice Wilcze Doły
Gliwice Wilcze Doły
Gliwice Wilcze Doły
Gliwice Wilcze Doły
Gliwice Wilcze DołyGliwice Wilcze Doły
Gliwice Wilcze Doły

1 Response

  1. Szymon napisał(a):

    Fajny opis. Ja mieszkam na Sikorniku i przejdę tylko przez jezdnię i jestem na polach (Tylko jeszcze działki trzeba obejść). :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *