Gliwice, Las Dąbrowa

Mieszkam w Gliwicach od urodzenie i aż wstyd przyznać się, że niektóre zakątki odkrywam i poznaję dopiero po tylu latach. Z drugiej strony iluż mieszkańców naszego miasta nie pozna ich nigdy? Wielka szkoda, bo mamy trochę całkiem ładnych miejsc, nie tylko w ścisłym centrum. Na przykład niewielki rezerwat Las Dąbrowa, położony  na ternach Gliwic i Sośnicowic, o powierzchni ponad 70ha. Taka niewielka oaza zielni, nie naruszona zbyt mocno cywilizacją.

„Obszar “Lasu Dąbrowa” jest bogaty w starodrzew, potoki i tereny podmokłe, co daje złożoną strukturę środowiska przyrodniczego, w wielu miejscach zbliżoną do naturalnej. Rezerwat stanowi “wyspę leśną” położoną wśród pól, odznaczającą się bogactwem gatunkowym roślin i zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują rośliny chronione: wawrzynek wilczełyko, listera jajowata, a ze świata zwierząt ginący w Polsce gatunek – dzięcioł białogrzbiety. W objętym ochronią kompleksie leśnym stwierdzono występowanie pięciu zespołów leśnych: olsu porzeczkowego, łęgu jesionowo-olszowego, podgórskiego łęgu jesionowego, łęgu wiązowo-jesionowego oraz grądu subkontynentalnego.”

Źródło: www.inforegion.com.pl

Gliwice
Las Dąbrowa został uznany za rezerwat w 2008 roku, decyzją wojewody śląskiego. Nadleśnictwo Rudziniec podjęło się przygotowania tam ścieżki edukacyjnej, powstały tablice informacyjne.

Las Dąbrowa
Las Dąbrowa
Podobno w dalszej części znajduje się oczko wodne, zostało też przygotowane zadaszone miejsce na odpoczynek. Piszę podobno, ponieważ mimo faktu zmniejszenia zdrowego rozsądku podczas marszu z kijami, będąc w pojedynkę, nie zapuściłam się aż tak daleko. Daleko to chyba też niewłaściwe określenie? Las przecież nie jest tak duży, jednak pusty. Trochę straszno spacerować tam sam na sam z naturą.
Nie zobaczyłam również dwóch pamiątkowych głazów, poświęconych dwóm śląskim botanikom – Kabathowi i Spribillemu. To właśnie oni, sto lat temu, po raz pierwszy oznaczyli w Lesie Dabrowa, dwa gatunki roślin: jeżynę gliwicką i kozłka całolistnego.

Pozostaje mieć nadzieję, że to bardzo zielone miejsce, zachowane w naturalnym stanie, będzie zawsze zadbane, a przede wszystkim chętnie odwiedzane przez mieszkańców.

Las Dąbrowa
Las Dąbrowa
Las Dąbrowa
Las Dąbrowa

3 komentarze

  1. anpel napisał(a):

    Lepiej by było, gdyby dla licznych ten rezerwat pozostał nieodkryty.

  2. deni58 napisał(a):

    Też prawda, strach tam samotnie pochodzić, zresztą nie tylko tam.

  3. kazik napisał(a):

    Zgadzam się w zupełności z Anpelem. Dość często tam bywam i wolę spotykać tam sarny, zające, dziki itd. niż ludzi, co do tej pory mi się udaje :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *