Wydrukuj sobie książkę kucharską

cookbookZapewne wszystkie panie domu, korzystające z internetu, wiedzą jak wiele ciekawych przepisów kulinarnych można w nim znaleźć. Czego jak czego, ale tego typu serwisów mamy ogrom. Jedne lepsze i bardziej funkcjonalne, drugie mniej. Nie będę dzisiaj poddawać ocenie samych serwisów kulinarnych, najlepiej robią to sami użytkownicy, wybierając te, które bardziej im odpowiadają. Dzisiaj chciałam zaprezentować narzędzie, dzięki któremu drukowanie przepisów jest ułatwione, przecież dość często chcemy zachować, te sprawdzone, w formie papierowej, wpinając go do specjalnej, domowej teczki.

Najprościej będzie jeśli pokażę działanie PrintWhatYouLike, ułatwiającego drukowanie elementów stron, na konkretnym przykładzie. Ponieważ sałatki są zdrowe, zajmiemy się właśnie nimi. :)

Wchodzimy na wybrany serwis z przepisami kulinarnymi, wybieramy jeden, a następnie kopiujemy adres.
Przechodzimy na stronę PrintWhatYouLike i w przeznaczonym do tego oknie wklejamy adres, klikamy „Start”.

PrintWhatYouLike
Teraz przychodzi kolej na zaznaczenie wybranych elementów strony do druku. Przesuwając kursor zauważymy pojawiające się czerwone ramki, to właśnie możliwe do zaznaczenia obszary. Wybieramy całe pole z przepisem na sałatkę. Zostanie zaznaczone żółtym kolorem.

PrintWhatYouLike
Następnie klikamy na wyświetlonym, szarym pasku menu, przycisk „Isolate”, jak sama nazwa wskazuje, pozwoli to nam na „wycięcie” samego przepisu.

PrintWhatYouLike
Teraz pojawi nam się czysta strona, zawierająca jedynie wybraną recepturę.
Warto podkreślić, że po zaznaczeniu pola do druku, mamy możliwość zaoszczędzenia tuszu w drukarce, poprzez usuniecie zdjęcia, choć według mnie warto go zostawić. Możemy również w menu po lewej stronie zmienić czcionkę, zarówno krój jak i wielkość. Warto troszkę poeksperymentować z ustawieniami w bocznym menu.

Mamy już „wycięty” jeden przepis na sałatkę, ale jak sami zobaczymy, zajmuje on jedynie część strony do druku, czyste marnotrawstwo papieru. Dołóżmy więc do poprzedniego drugi przepis.

Ponownie kopiujemy link do innego przepisu.
Klikamy w przycisk „Add Page”.

PrintWhatYouLike

Pojawi się okienko, w którym wklejamy adres do strony z drugim przepisem. Klikamy  „Add” i czekamy. Po chwili ukazują nam się na stronie obydwa przepisy. Wystarczy teraz jedynie wydrukować (można też zapisać sobie jako pdf) po czym wpiąć do naszej teczki z przepisami kulinarnymi.

Warto jeszcze wspomnieć o tym, że po otrzymaniu podglądu z wyizolowanymi przepisami, jest jeszcze możliwość usuwania pewnych elementów. Wystarczy ponownie zaznaczyć czerwoną ramkę niepotrzebnego elementu, a w wyświetlonym, dodatkowym meny wybrać „Remove”, zaznaczony element zostanie usunięty.

Jeśli korzystamy z jednego serwisu kulinarnego, gdzie układ stron jest identyczny, właśnie w ten sposób, możemy zebrać więcej przepisów, z pominięciem zaznaczania kolejnych pól do druku na każdej stronie. Tak wygląda fragment strony wygenerowanej jak pdf:

PrintWhatYouLike
Chcąc zamienić kolor czcionki na czarny, wystarczy zaznaczyć w lewym menu „Background” jako „Hide”.

Oczywiście serwis PrintWhatYouLike możemy wykorzystać nie tylko w przypadku kopiowania i drukowania przepisów kulinarnych. Bardzo często mamy potrzebę zachowania, bądź wydrukowania fragmentu strony z tekstem i wówczas PrintWhatYouLike okazuje się być bardzo przydatny, pozwala pozbyć się niepotrzebnej grafiki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *