Generator stereogramów

Zacznę może od napisania kliku słów o stereogramach, z ukrytymi obrazkami 3D. Zapewne większość już spotkała się z grafikami, na których tylko pozornie nic konkretnego nie widać, jednak przy odpowiednim sposobie patrzenia, można dostrzec trójwymiarowe obrazy. Tej „sztuki”, trzeba się nauczyć, zazwyczaj jeśli ktoś raz zobaczy właściwy obraz, nie ma już później z tym problemu. Znam jednak osoby, które za nic w świecie nie potrafią dostrzec ukrytego obrazu. Od czego to zależy? Nie mam pojęcia.

Jak patrzeć aby dostrzec obraz?
Są różne metody, jedna z nich to skupienie wzroku na punkcie znajdującym się przed płaszczyzną obrazka, mówiąc po prostu, zrobienie zeza. Nie wiem czy jest to dobra metoda, u mnie nie działa. Preferuję metodę drugą, polegającą na patrzeniu w dal, poza płaszczyznę obrazka. W przypadku monitora należy skupić wzrok za płaszczyzną monitora, tak jakby coś za nim stało. Po chwili skupienia z tła obrazka wyłania nam się coraz wyraźniej, przestrzenny obiekt lub obiekty. Ilustruje to poniższy obrazek.

stereogramy
Dzisiaj jednak nie chciałam pisać o samych stereogramach, choć naprawdę bywają fantastyczne, a o niewielkim i prostym generatorze online, gdzie możemy samodzielnie przygotować coś prostego.
Po wejściu na stronę www.flash-gear.com/stereo/ zobaczymy czarną tablicę do rysowania. Po lewej stronie możemy ustawiać pędzel, kolory. No to malujemy! Zachęcam do rysowaniu czegoś na prawdę prostego, tak na początek. :) Niech to będzie na przykład zwykłe kółko.

stereogramy
Kółko oczywiście w cudzysłowie :) nie chciało mi się wyciągać tabletu, więc rysując myszką wyszło co wyszło. Pomimo zaznaczenia koloru czerwonego, rysunek jest czarno-biały, do czasu. Po kliknięciu „Done” otrzymujemy kolorowy obraz.

stereogramy
Teraz wystarczy odpowiednio skupić wzrok aby zobaczyć namalowane kółko, unoszące się nad powierzchnią tła.

Na koniec, dla sprawdzenia umiejętności dostrzegania ukrytych obiektów 3D, zagadka. Co jest widoczne na poniższym rysunku? Zapraszam do odpowiedzi w  komentarzach.

stereogramy

7 komentarzy

 1. dusia510 napisał(a):

  No tak to ja chyba nalezę do tych co nie widzą, czy zezuje czy przeszywam monitor wzrokiem nie widzę nic :)

 2. deni58 napisał(a):

  Szkoda, ale tak jak wspominałam, jest wiele osób, które mają z tym problem.

 3. netka napisał(a):

  śliczne serduszko… świetna sprawa, dzięki:)

 4. deni58 napisał(a):

  Brawo :) a już myślałam, ze nikt nie odgadnie.

 5. kata napisał(a):

  0 i serce fajne

 6. kata napisał(a):

  naj fajniejsz obrazki 3d
  pat zezem to zobaczysz :)

 7. ona napisał(a):

  ja widzę wszystkie stereogramy, nie mam z tym żadnych problemów :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *