Jak dobrać długość kijów do Nordic Walking

Informacje o tym, jak dobierać właściwą długość kijów do Nordic Walking możemy znaleźć na wielu stronach internetowych. Celem przypomnienia napiszę, że są dwie metody. Pierwsza z nich opiera się na przeliczniku:

wzrost (cm) x 0,68 = długość kija

Dla osób mniej wysportowanych przyjmuje się przelicznik 0.66.

dlugosc kija NWDruga metoda, według mnie praktyczniejsza, polega na faktycznym zmierzeniu odpowiedniej wysokości punktu, w którym przyczepiona jest rękawiczka. Jak to zrobić?

Metoda jest bardzo prosta, bierzemy dłuższy kij, może być od miotły czy mopa. Stawiamy go pionowo, opierając o podłogę. Należy pamiętać aby pomiaru dokonywać w obuwiu, w którym będziemy maszerować.
Chwytamy kij na takiej wysokości aby kąt zgięcia łokcia był zbliżony do 90 stopni.

Następnie odmierzamy wysokość od podłogi do górnej krawędzi dłoni, tak jak jest to pokazane na zdjęciu.

dlugosc kija NW
Otrzymany wynik nie jest jednak równoznaczny z informacją umieszczaną przez producentów, gdyż podawane są długości całkowite kijów a nie do punktu mocowania rękawiczki.

Niestety u rożnych producentów, dwa kije o identycznym rozmiarze mogą mieć punkt przyczepu na innej wysokości. Warto więc przed dokonaniem zakupu albo kije przymierzyć, pamiętając o kącie prostym, albo poprosić sprzedawcę o podanie wymiaru od końca grotu do punktu przyczepienia rękawiczki. Jako przykład podam produkt Exel, gdzie w przypadku kijów o długości 115cm, punkt przyczepu znajduje się na wysokości 111cm. W kijach firmy Gabel wymiary kształtują się podobnie.

dlugosc kija NW
Wracając jeszcze do kąta prostego w łokciu, warto zaznaczyć, że w przypadku osób mniej wysportowanych, kąt ten może być szerszy, czyli przedramię jest nieco pochylone do dołu. Osoby, które uprawiają już jakiś czas Nordic Walking, mogą sobie pozwolić na nieco wyższe kije. Wszystko jednak zależy od tego, z jakimi czujemy się najlepiej. Mając wątpliwości, na początek warto zdecydować się na nieco krótsze kije a z czasem, przy zakupie kolejnych, ponieść poprzeczkę :) czyli długość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *