Kierunek Sośnicowice

Dzisiaj wybrałam się do Sośnicowic, co prawda nie przebyłam całej drogi pieszo, obawiałam się, że mogę nie dać rady. Piesza część wycieczki zaczynająca się w Ostropie, prowadziła przy drodze, jednak po wydzielonej ścieżce. Jako że to niedziela, ruch był raczej ograniczony. Tereny wokół z bardzo rzadką zabudową, po bokach pola i niewielki las. Zaletą drogi były drzewa, dające chłodny cień, bardzo pożądany przy błękitnym niebie.

Nie znałam tej drogi od strony pieszej wędrówki i nawet bardzo dokładna mapa Zumi nie pozwoliła mi zobaczyć jaką zastanę tam nawierzchnię. Początkowo była to ubita ziemia, później wydzielona ścieżka pieszo-rowerowa pokryta asfaltem. No cóż, chcąc połączyć Nordic Walking ze zwiedzaniem, trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze natrafimy na miękkie podłoże. W sumie i tak lepiej, że był to asfalt niż współczesna kostka brukowa, po której wyjątkowo nie lubię chodzić z kijami.

droga do sosnicowic
Dochodząc do Sośnicowic widać z daleka kościelną wieżę. Kościół św. Jakuba Starszego to późnogotycki zabytek z 1447 roku, przebudowany w stylu barokowym w latach 1786-1795. Wnętrze barokowe – ołtarz, ambona i rzeźby.

sosnicowice kosciol

Obok kościoła, przy bocznym wejściu, znajduje się krzyż pokutny.

sosnicowice krzyz pokutny
„Niepozorny, wydawałoby się nieciekawy krzyż z piaskowca skrywa jakąś tajemnicza historię. Jest to pamiątka średniowiecznego prawodawstwa. Krzyże pokutne zaczęły pojawiać się na Śląsku pod koniec XIII w., a obowiązek ich stawiania zanika pod koniec wieku XVI. Jednak i później były stawiane przez rodzinę zamordowanego, a niekiedy i mordercy, dla upamiętnienia tragicznego zdarzenia.

Zgodnie z średniowiecznym prawem, jeżeli rodzina zabitego była skłonna zawrzeć ugodę, morderca zobowiązany był do odszkodowania. W ramach pokuty na miejscu zbrodni wystawiał własnoręcznie wykuty krzyż. Poza tym między innymi opłacał koszty pogrzebu, wypłacał rodzinie ofiary „kwotę pokutną”, łożył na utrzymanie i wychowanie dzieci zabitego, zamawiał mszę św. w intencji swojej ofiary.

Na sośnicowicki krzyż warto zwrócić uwagę, bo tego typu zabytków na naszym terenie nie zachowało się zbyt wiele. Jakie zdarzenie upamiętnia? Nie wiadomo.”
Źródło: http://www.spichlerz.info.pl

Idąc dalej przechodzimy przez rynek, za którym znajduje się piękny, choć mocno zniszczony pałac. Został zbudowany w 1755 r. przez Karola Józefa von Hoditza. Budowla powstała podobno na miejscu średniowiecznego zamku, o którym jednak nie ma żadnych wzmianek. Od 1965 roku znajduje się w nim Dom Pomocy Społecznej, co mocno uniemożliwia zwiedzanie wnętrza.

sosnicowice palac
sosnicowice palac

Poniżej mapa trasy, którą polecam wszystkim lubiącym nie tylko chodzić, ale i przy okazji zwiedzać. Trasa pokazana na mapce ma 6,4 km długości.

1 Response

  1. Adam napisał(a):

    Niczego sobie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *