Perełka gliwickich kościołów i zabytkowy cmentarz

Zgodnie z tym co pisałam wcześniej, wybrałam się z aparatem w okolice drewnianego kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w Gliwicach. Ku mojemu ogromnemu zdziwieniu cały teren przykościelny, łącznie z cmentarzem jest zamknięty w ciągu dnia. Teren, wraz z kościołem, otwierany jest tylko przed mszami. Rozumiem fakt zamykania samego kościoła, jednak brak możliwości wejścia na cmentarz chyba nie jest najlepszym pomysłem? Pomimo tego małego problemu udało mi się jednak zrobić kilka zdjęć i to bez przechodzenia przez płot. :)

Na początek kościół Wniebowzięcia NMP w Gliwicach, którego obszerną historię możemy przeczytać na stronie „Perełka gliwickich kościołów”.  Przy okazji dodam, że od kliku dni kościół zyskał nowe oświetlenie zewnętrzne, które wydobywa jego piękne szczegóły architektoniczne. Warto więc wybrać się tam również wieczorem.

kościol Gliwice
kosciol Gliwice
Przy kościele znajduje się stary cmentarz, powstały około 1857 roku. W 1950 roku został zamknięty z powodu bliskości zabudowań centrum miasta.
Na cmentarzu Starokozielskim znajduje się kilka grobowców z końca XIX wieku znanych rodów gliwickich. Ze względu na bogatą ornamentykę i piękne rzeźby mają one dużą wartość zabytkową. Wartym zobaczenia jest wykonany z czarnego marmuru, okazały grobowiec Wilhelma Hegenscheidta – znanego gliwickiego przemysłowca i filantropa, założyciela i właściciela fabryki drutu.

cmentarz starokozielski
cmentarz starokozielski
cmentarz starokozielski
cmentarz starokozielski
cmentarz starokozielski
cmentarz starokozielski
cmentarz starokozielski
W sąsiedztwie kościoła i cmentarza znajduje się Park Starokozielski, którego dokładny opis przeczytać można na stronie Parki.org.
W części parkowej dawnego cmentarza, czyli na terenie obecnego parku, zobaczyć można Cmentarz wojenny żołnierzy francuskich poległych w okresie plebiscytu na Górnym Śląsku.

park starokozielski
park starokozielski
park starokozielski
park starokozielski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *