Pałac i kościół w Szałszy

Dzisiaj, przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie, wybrałam się do podgliwickiej wsi, Szałszy. Wioska niewielka, w której możemy zobaczyć dwa ciekawe zabytki, raczej nie należy do idealnych terenów nordicowych, ale jak ktoś chce, to wszędzie znajdzie dobre miejsce. Są przecież pola z niewielkimi dróżkami, a w przypadku Szałszy, dodatkową atrakcją są niewielkie zbiorniki wodne, nad którymi spotkać można kaczki i pasące się kuce.

Szałsza

Warto wspomnieć, że znajduje się tam niewielka stadnina koni, jeśli ktoś chciałby zamienić na godzinkę kije na konia, nie ma najmniejszego problemu. Ja jednak zostałam przy kijach, podziwiając okolice.

SzałszaSzałsza
kuc
Szałsza
Ponieważ dzisiejszy wypad było skierowany głownie na zabytki, pozwolę sobie umieścić krótkie informacje o nich.

Drewniany kościół w Szałszy pochodzi prawdopodobnie z połowy XVII wieku. W pierwszej połowie XVII wieku, aż do roku 1655 był kościołem protestanckim, zaś do 1930 roku kościołem filialnym rzymsko-katolickiej parafii Gliwice Szobiszowice. W roku 1715 kościół odrestaurowano, w tym położono nowy dach. Zniszczony w 1784 roku przez wichurę został odbudowany przez cieślę o nazwisku Kycia. Pod koniec XIX wieku ponownie kościół odrestaurowano odnawiając dach, nawę, chór oraz dobudowano zakrystię. W 1968 roku pożar zniszczył znaczną część kościoła. Został ponownie odrestaurowany przez parafian wsi Szałsza, Żerniki.
Widać, ze kościół był niedawno remontowany, spora jego częśc pokryta jest jasnym drewnem, co raczej uroku nie dodaje, ale myślę, że jest to tylko stan przejściowy.

Kościół w Szałszy
Kościół w Szałszy
W pobliżu kościoła znajduje się piękny pałac, obecnie własność prywatna, co nieco utrudnia wejście na teren.

„Pierwszy, późnobarokowy pałac w Szałszy został wybudowany przez Anne von Winter w 1781 r. Po kilku zmianach właścicieli, od 1832 r. okoliczne ziemie stały się własnością rodziny von Groeling. Ród ten pochodził z terenów dzisiejszej Saksoni – Anhalt. Po raz ostatni pałac został gruntownie przebudowany w 1877 r. w stylu gotyku angielskiego (tzw. styl Tudorów). Rodzina Groelingów zajmowała pałac do 1945 r. Obecnie na teren przypałacowy wejść nie można – jest to teren prywatny.
Obok pałacu podziwiać można park z trzema pomnikami przyrody – dębami szypułkowymi (obwód 412 – 440 cm). Niedaleko pałacu znajduje się drewniany kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z XVI/XVII w. Świątynia dwukrotnie uległa zniszczeniu: w 1784 r. przez wichurę, w 1967 r. wskutek pożaru. Współcześnie odbudowana pełni rolę kościoła filialnego parafii w Żernikach. Wystrój kościoła stanowią barokowy oraz gotycki obraz z XV w. Matki Boskiej z Dzieciątkiem w otoczeniu dwunastu apostołów oraz ławka kolatorska z I połowy XIX w.”

Źródło: www.ludmilka.eszymon.eu

A nad głową cały czas miałam takie piękne, pędzone dość silnym wiatrem, chmury.

chmury

1 Response

  1. marianna napisał(a):

    Przepięknie pokazałaś miejscowość.
    Bardzo ładna altana nad wodą wszystko urokliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *