Trasy GPS na blogu

Pisałam wcześniej o portalach, na których można umieszczać swoje trasy, zapisane przy pomocy urządzeń do nawigacji satelitarnej. Jednym z najbardziej popularnych jest oczywiście Google Maps, gdzie wgrywając odpowiedni plik KML, otrzymujemy mapę trasy. Jest jeszcze wiele innych miejsc w internecie, gdzie możemy wygenerować mapę wraz z wykresami prędkości, dystansu, wzniesień itd, choc większośc z nich i tak bazuje na mapach Google.

A gdyby tak generować mapę wprost na blogu?

Dlaczego nie? :) Pisząc w Wordpessie warto skorzystać z wtyczki XML Google Maps, co właśnie dzisiaj przetestowałam w tym wpisie.

Wystarczy pobrać plugin, zainstalować go na blogu i dokonać podstawowych ustawień, takich jak rozmiar mapy, kolor ścieżki i znaczników, rozmiar wykresów i ich rodzaj. Po wejściu w ustawienia wtyczki widoczne są dość spore możliwości edycji.

Co ważne, konieczne jest pobranie klucza API do map Google, zrobić to można na stronie http://code.google.com/intl/pl/apis/maps/signup.html , wystarczy zaakceptować warunki, podać adres bloga i otrzymujemy ciąg znaków, który wstawiamy w ustawieniach wtyczki.

Obsługa dodatku jest banalnie prosta, wrzucamy plik, a „XML Google Maps” sam wszyściutko generuje i umieszcza we wpisie. Efekt działania dodatku widać poniżej, wygenerowany został z przykładowej ścieżki, zapisanej w pliku „gpx”.

Wysokość
Prędkość

3 komentarze

 1. racibo napisał(a):

  To ja jeszcze polecę Ci coś co wykreśli czy szłaś pod górkę czy z górki bez GPSa. Zwie się Geocontext-profiler i ładnie kreśli. Adres poniżej:
  http://www.geocontext.org/publ/2010/04/profiler/pl/

 2. mario_79 napisał(a):

  A to już zupełnie dla mnie przydatne ;)

  Wielkie dzięki ;)

 3. deni58 napisał(a):

  Racibo dzięki,już gdzieś to kiedyś polecał, zaglądałam choć jeszcze nie testowałam.
  Mario, tak myślałam, że spodoba Ci się ten dodatek. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *