Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

walkingW dniach 16 – 22 września trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego transportu, którego ideę najlepiej wyjaśnia hasło: „Oszczędź sobie i środowisku. Spalaj kalorie a nie benzynę”. Jak można przeczytać na stronie Ministerstwa Środowiska, kampania przekonuje kierowców o negatywnym wpływie jazdy samochodem osobowym na krótkich dystansach na ich zdrowie i portfel. Jednym słowem, zamiast jechać do kiosku po gazetę, lepiej się po prostu przejść.

„W 113 miastach w całej Polsce odbędą się pikniki rodzinne i festyny. Na ulice kilkudziesięciu miast wyjadą autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej. Na dworcach kolejowych będą emitowane komunikaty dźwiękowe przekonujące do jazdy pociągiem. W wielu miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Krakowie będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską.

Te i inne, przyjemne i zaskakujące niespodzianki czekają na mieszkańców miast nie tylko w Polsce ale w ponad 1000 miast całej Europy.”

Pełna informacja znajduje się na stronie Ministerstwa Środowiska.

Popieram tego typu akcje, zwłaszcza widząc jak kierowcy starają się w mieście podjechać niemalże pod same drzwi sklepu, tłumacząc parkowanie w niewłaściwych miejscach brakiem miejsc parkingowych. Nie rozumiem tylko dlaczego nie zaparkują nieco dalej? Odpowiedzią jest zwykłe lenistwo i wygodnictwo.
Akcja trwa kilka dni, ale przyznaję, że nie zauważyłam zmniejszonego ruchu wmieście, śmiem twierdzić, że większość kierowców nie ma nawet o niej pojęcia. Zresztą gdyby nawet mieli to jak wielu zastosowałoby się do cytowanego wcześniej hasła? Garstka zapewne tak, tego typu przemiany widać w miejscach gdzie maszeruję z kijami, pojawia się więcej nawet całych rodzin spacerujących, biegających czy jeżdżących na rowerach. Ojciec z synem, brat z siostra, mąż z żoną… zaczynają powoli zmieniać swój tryb życia, częściej wybierają trzeci rodzaj ogumienia. :)

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *