Pałac w Przyszowicach

Dzisiaj, przy bardzo sprzyjającej pogodzie, postanowiłam wybrać się na Nordic Walking do Przyszowic, wsi położonej w gminie Gierałtowice. Wiadomo mi było, że znajduje się tam zabytkowy pałac wraz z przylegającym parkiem oraz ścieżką dydaktyczną. Muszę przyznać, że zanim zaczęłam chodzić z kijami nie miałam pojęcia o tylu pięknych miejscach w mojej okolicy. Sporo dowiedziałam się ze strony Gliwickie Metamorfozy, tu ukłon w stronę twórców, za bardzo ciekawe i dogłębne przedstawienie zabytkowych obiektów naszego regionu. Widać, że tworzą to ludzie z pasją.

Aby dotrzeć do Przyszowic można skorzystać z wygodnej komunikacji autobusowej KZK GOP, kierunek obsługiwany jest przez linię 41. Wysiadamy na przystanku Przyszowice Skrzyżowanie i kierujemy się jeszcze niewielki kawałek w stronę skrzyżowania. Tam skręcamy w prawo, w ulicę Gierałtowicką i już po przejściu kilkudziesięciu metrów, widzimy po prawej stronie kościół. Warto zatrzymać się tam na chwilkę.

Kościół parafialny św. Jana Nepomucena wybudowany został w latach 1937-1938. Wybudowany został na miejscu starego, drewnianego kościoła przeniesionego do Borowej Wsi. Dokładniejszą historię kościoła znaleźć można na parafialnej stronie www.parafiaprzyszowice.blogspot.com

przyszowice kosciol

Pod południową ścianą kościoła znajdują się płyty nagrobne. Pochodzą one z grobów członków rodu Raczków.

przyszowice kosciol

Na terenie kościelnym znajduje się również grota Matki Boskiej.

przyszowice kosciol

Po obejrzeniu kościoła kierujemy się w stronę pałacu, mieszczącego się po drugiej stronie ulicy Gieraltowickiej.  To co pierwsze rzuca się w oczy, poza samym pałacem, to bardzo zadbany teren. Brawo dla gospodarzy, na prawdę miło było usiąść na ławce przed pałacem, delektować się jego dostojnym widokiem oraz wypielęgnowaną zielenią.

„Budynek pałacu powstał w latach 1890 – 1895. Pałac został wybudowany w stylu neobarokowym. Założony na rzucie zbliżonym do litery U, z narożną basztą od południa.
Główne wejście do pałacu ujęte w ozdobny portal z herbem rodziny von Raczek, poprzedzone schodami, z ozdobną kutą balustradą.
Przy dworze został założony park krajobrazowy w stylu angielskim, którego obecna powierzchnia wynosi 9, 84 ha.”
Źródło: gieraltowice.pl

Przyszowice
PrzyszowicePrzyszowice park

Pałac jest pięknie wyremontowany, nawet obecnie trwają tak jakieś prace, choć chyba jedynie w niewielkiej części wnętrza. Aktualnie w pałacu
mieści się m. in. biblioteka, Urząd Stanu Cywilnego, przedszkole, ośrodek zdrowia, oraz siedziba Towarzystwa Miłośników Przyszowic.

Po obejrzeniu pałacu warto choć trochę przespacerować się parkiem, zadbane alejki, ławki, mostki, zachęcają do spędzenia w nim czasu.

Dla osób z okolicy Gliwic, lubiących piesze wędrówki czy też maszerowanie z kijami, ciekawym miejscem może być ścieżka dydaktyczna, prowadząca od Pałacu w Przyszowicach do Zamku w Chudowie. Piszę „może być”, ponieważ nie przeszłam jej w całości. Zajęta oglądaniem zabytków, postanowiłam, że tę atrakcję zostawię sobie na kolejny wypad do Przyszowic. Początek ścieżki wyglądał bardzo zachęcająco, dobra nawierzchnia, liczne tablice informacyjne. Aż chciałoby się aby powstała tam trasa do Nordic Walking z prawdziwego zdarzenia. :)

Więcej zdjęć w albumie „Przyszowice”.

sciezka dydaktyczna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *