Traseo – trasy turystyczne w komórce

traseoNiedawno natrafiłam w sieci na świeżutki serwis społecznościowy Traseo, a ponieważ interesują mnie możliwość zapisywania jak i pobierania tras GPS, zatrzymałam się tam troszkę dłużej. W serwisie już znajdziemy trochę gotowych tras, będących mini przewodnikami turystycznymi, tworzonych przez samych użytkowników. Traseo póki co jest tylko Betą, ale sądząc z coraz większej popularności GPS-ów w turystyce, można stawiać na jego dynamiczny rozwój. Oczywiście pod warunkiem, że sami twórcy będą też nad tym pracować.

Traseo, po założeniu konta, umożliwia publikowanie zapisów swoich wycieczek i dzielenie się w ten sposób z innymi osobami. Każdy mini przewodnik można pobrać i uruchomić w specjalnej aplikacji, do pobrania bezpłatnie w serwisie. Sama aplikacja dostępna jest dla systemów: Java i BlackBerry, wspominałam o niej w poprzednim wpisie. Co prawda jeszcze nie udało mi się przetestować na żywo, ale obejrzałam i wygląda ciekawie. Poza zapisem samej trasy można dodawać waypointy z opisami, zdjęcia. Oczywiście można również korzystać z gotowych tras pobranych z serwisu, które znajdujemy poprzez prostą i wygodną wyszukiwarkę.

Traseo dedykowany jest dla wszystkich, którzy poruszają się, w dowolny sposób, po ciekawych miejscach, oglądają zabytki, zwiedzają ciekawe kraje, maszerują po górskich szlakach, czy wreszcie chodzą z kijami. Czy nie byłoby ciekawie gdyby uprawiający Nordic Walking tworzyli w ten sposób swoje, czasem bardzo atrakcyjne, trasy? Nie we wszystkich miastach są one wyznaczane przez odpowiednie organizacje czy urzędy, ale chyba wszędzie spotkać można osoby z kijkami.

Każdy mini przewodnik zapisany w serwisie prezentuje się tak jak na poniższym zrzucie, gdzie wykorzystałam jedną z umieszczonych tras – „Jogging w Parku Świerklanieckim”.

traseo
Pod mapą i podstawowymi danymi znajdziemy również opis, wykres wysokości i galerię zdjęć. Samą mapę możemy zmieniać korzystając z rozwijanego menu po lewej stronie.

traseo

Cały serwis oceniam dobrze, co prawda brakuje mi tam pewnych dodatkowych udogodnień, ale liczę na to że twórcy będą go dalej rozwijać? Nie zauważyłam na przykład możliwości wstawienia trasy na bloga czy inną dowolną stronę. Brakuje mi również możliwości większego kontaktu między samymi użytkownikami, ale z tego co przeczytałam ma ruszyć forum? Brakuje również, nawet bardzo uproszczonej, instrukcji korzystania z aplikacji na telefon. Swoją drogą odnoszę wrażenie, i tu czekam na opinie innych, że oznaczenie aktywnego elementu jest odrobinę za delikatne, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, korzystania z niej czasem w warunkach bardzo słonecznych, co pogarsza widzialność. O problemach w przypadku osób gorzej widzących już nie wspominam. :)

Pomimo tych kilku słów krytyki… może raczej wskazówek(?), serwis godny jest polecenia i obserwacji jego dalszego rozwoju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *