Geocontext Profiler – profil topograficzny trasy

Planując wycieczkę, marsz po nowej trasie, zastanawiamy się czasem w jaki sposób na wybranym przez nas odcinku ukształtowany jest teren. Czy czeka nas spokojny spacerek po płaskim terenie, czy też wspinaczka ostro pod górkę. Dla jednych nie ma to znaczenia, ale dla niektórych owszem, zwłaszcza tych o nieco mniejszej kondycji. Topograficzny profil trasy jest ważny też dla zarodników przygotowujących się do zawodów. Czasem organizatorzy udostępniają takie informacje, ale nie zawsze.
Jak sprawdzić co czeka nas na wybranej wcześniej, jeszcze nie sprawdzonej trasie?

Z pomocą przychodzi nam program Geocontext-Profiler, umożliwiający wykonywanie profili topograficznych każdego miejsca na Ziemi, mogą to być góry, niziny a nawet dna mórz i oceanów. Choć po tych ostatnich raczej maszerować nie będziemy, czasem dla zaspokojenia własnej ciekawości, bądź w celach edukacyjnych, warto mieć takie narzędzie pod ręką.

Trasę w programie możemy dodawać ręcznie, bądź skorzystać z gotowego pliku, zapisanego w formacie KML, KMZ i GPX. Jeśli chodzi o ręczne dodawanie trasy można uwzględnić drogi i ścieżki, pod warunkiem, ze takie znajdują się na mapie.
Dla przykładu wprowadziłam jedną z moich tras, korzystając z pliku GPX. Poniżej prezentuję zrzut ze strony programu z wgraną trasą ( link do mapy):

Geocontext
Mapa w górnej części pokazuje nam przebieg, natomiast poniżej znajduje się wykres ukształtowania terenu. Przesuwając wskaźnikiem myszy po wykresie, na mapie pokazuje się wskaźnik danego miejsca.

Dodatkowym atutem Geocontext Profiler jest możliwość wstawienia mapy wraz z wykresem na stronę czy bloga. Aby skorzystać z programu nie jest konieczne zakładanie konta, wystarczy jedynie podanie adresu mailowego.

W mojej ocenie program przydatny i bardzo prosty w obsłudze. Już kiedyś czytałam o nim na forum dyskusyjnym NW, przyszedł jednak czas aby zaprezentować go nieco szerzej. Mam nadzieję, że będzie to przydatne narzędzie dla lubiących piesze wycieczki.

1 Response

  1. zou napisał(a):

    Tak, znam ten program – bardzo polecam również!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *