Pałace Śląska

Dzisiaj chciałam zarekomendować bardzo dobra stronę internetową, dla tych, którzy lubią łączyć ruch na świeżym powietrzu ze zwiedzaniem. Strona prowadzona pasjonacko przez Karolinę i Damiana, poprowadzi nas bardzo dokładnie po zabytkowych pałacach, dworach i zamkach całego, dość szeroko pojętego Śląska. Znajdziemy tam opisy obiektów województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego, dolnośląskiego a nawet Czech. Wszystkie opisy poparte są materiałem zdjęciowym a nawet mapkami.

Pierwszą rzeczą na która zwróciłam uwagę (poza szerokimi opisami) to dość szczegółowe informacje na temat możliwości dojazdu do wybranych miejsc. Prawdą jest, że pomimo tego iż uprawiam Nordic Walking, lubię przy okazji gdzieś pojechać, zobaczyć nowe miejsce a przy okazji może coś ciekawego? Podczas planowania kolejnych wycieczek, jednym z najistotniejszych elementów jest właśnie możliwość dojazdu, nie wszędzie jestem w stanie dojść na piechotę. :)

Przeglądając poszczególne obiekty na stronie, robiłam notatki, plany na nowe trasy. Niestety, przy wielu opisach natknęłam się na zdanie mówiące, ze dojazd publicznymi środkami transportu jest właściwie niemożliwy. Szkoda.
Jednak jest jeszcze trochę takich miejsc, nawet całkiem niedaleko Gliwic, gdzie można dojechać stosunkowo wygodnie. Zapewne znajdą się one na mojej liście tras. Nawiasem mówiąc, już wcześniej wybierając się na kijowy marsz, chętnie jako cel obierałam zabytkowy obiekt, na przykład jeden z wielu drewnianych kościółków. Dawno temu pisałam pracę na temat sakralnej architektury drewnianej, być może dlatego czuję do tych obiektów jakiś sentyment? Przy okazji zapraszam również na  mini stronę mojej córki „Kościoły drewniane”.

Wracając jednak do samej strony, muszę przyznać, że bardzo podoba mi się jej prostota, czytelny układ, prosta nawigacja, o przeogromnej wiedzy już nawet nie wspominając. Z prawdziwą przyjemnością zatopiłam się w lekturze, poznając ciekawe obiekty, których nie znałam jeszcze zbyt dokładnie. Aż chciałby się zaraz wskoczyć w autobus i pojechać, aby owe perełki architektury obejrzeć na żywo. Na szczęście nigdzie nie uciekają i być może z czasem uda mi się zobaczyć ich więcej. Szkoda tylko, że wiele z nich powoli zmienia się w ruinę. Smutne to, że skarby architektury, mogące przetrwać wieki, zwyczajnie umierają. Dlatego dobrze, że znajdują się pasjonaci chcący uwiecznić to co jeszcze zostało, pozwalając wszystkim nam zapoznać się, jeśli nie na żywo, to przynajmniej wirtualnie. Gorąco polecam wirtualną wycieczkę na stronie „Pałace Śląska”, a jeszcze bardziej zachęcam do wybrania się na jedną, bądź  kilka wycieczek.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *