Fotokody w turystyce i nie tylko

Jakiś czas temu wspominałam już o fotokodach i przyznaję, że cały czas dziwiłam się, widzac dość nikłe ich wykorzystanie w naszym kraju. Telefon komórkowy prawie każdy ma, więc dlaczego nieco szerzej wprowadzić tego rozwiązania? Wykorzystać można to na wiele sposobów, czasem bardzo ciekawych, o których ostatnio nieco więcej się pisze. Niedawno natknęłam się na informację o wprowadzeniu fotokodów w turystyce jednego z miast.

Żory, niewielkie miasto, postanowiły ułatwić życie zwiedzającym, chcącym dowiedzieć się czegoś więcej na temat lokalnych zabytków czy historii. Mało tego, wszelkie informacje turyści usłyszą w świetnym wykonaniu, gdyż głosu użyczyła Krystyna Czubówna, znana wszystkim lektorka filmów przyrodniczych i nie tylko.

Na 150 fotokodach umieszczono informacje. Wystarczy zeskanować obrazek przy pomocy specjalnej aplikacji telefonu komórkowego aby otrzymać informacje o ciekawostkach Żor, w postaci obrazków na ekranie i głosowego komentarza przewodnika. Piękna sprawa, szczególnie cenna w promowaniu miasta.

Podobną akcję zorganizowano w New York City Central Park, co zostało zaprezentowane na filmie:

A tak, swego czasu, promowano fotokody w Łodzi, jeszcze w wersji zdublowanej, czyli przewodnik i kody:

Czy nie idealne rozwiązanie w turystyce? Zastosowań jest wiele więcej, choćby możliwość zeskanowania i zapisania w telefonie rozkładu jazdy autobusów, co zainteresować może głownie korzystających z komunikacji miejskiej. A gdyby tak zastosować podobne rozwiązanie na ścieżkach do Nordic Walking?

Teraz to już takie moje małe przemyślenia, ale gdyby tak istniała możliwość pobrania poprzez fotokod, zestawu ćwiczeń na rozgrzewką lub rozciągających? Wiadomo, jeśli ktoś chodzi już długo, pamięta jakie i kiedy robić ćwiczenia, ale początkujący kijkarze już nie koniecznie. Do tego (dla zainteresowanych) można oczywiście dodać informacje o terenie, przyrodzie itp. A wszystko to poprzez małe obrazki z kwadracikami.

Biorąc pod uwagę fakt szybkiego rozwoju internetu mobilnego, może to być bardzo dobre rozwiązanie, z dużą przyszłością. Warunkiem rozwoju fotokodów są jednak chęci ze strony władz miast, gmin itp.

W internecie jest wiele stron, gdzie można sobie wygenerować własny fotokod, o chociażby właśnie taką wersję wizytówki. Jedną z nich, godną polecenia ze względu na szersze możliwości, jest qr.qodo.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *