Pomocnicy kuchenno – dietetyczny

odchudzanieW internecie sporo jest serwisów ułatwiających sprawdzanie kaloryczności produktów, pomocnych przy układaniu diet, na przykład odchudzających. Mało tego, nawet za pewną opłatą, można otrzymać gotowe diety, gwarantujące (bądź nie) wymarzone efekty na wadze, jednocześnie dostosowane do naszych gustów smakowych. Tego ostatniego nie jestem jednak pewna, choć od razu przyznaję, że nie sprawdzałam zbyt dokładnie. Owszem, w jednym z nowych serwisów, można było w ramach promocji, po wypełnieniu dość szczegółowego formularza, otrzymać dwutygodniową dietę. To akurat przetestowałam, ale niestety, nie byłam zadowolona i to nie z powodu braku łakoci. :) Być może jestem z tych bardziej wybrednych? Z czego więc korzystać, aby ułatwić sobie pracę w kuchni, tym bardziej podczas diety?

Jeden z najbardziej znanych serwisów Vitalia, oferuje kilka przydatnych usług. Bezpłatnie można się zarejestrować, prowadzić pamiętnik odchudzania, poznawać innych użytkowników, prowadzić rozmowy na forum, komentować artykuły itp. Po dokonaniu niewielkiej opłaty, bądź po zebraniu specjalnych punktów za aktywność, można korzystać z tak zwanego Vitaliusza. I w tym momencie dostajemy do ręki kalkulator swoich posiłków. Dodajemy wszystko co zjadamy i otrzymujemy bilans dnia, gdzie możemy sprawdzić czy nie zjedliśmy za dużo, czy ilość białka, tłuszczu i węglowodanów była w normie. Narzędzie przydatne, ale nie bez wad. Moim zdaniem ilość produktów jest zbyt mała. Prowadząc swój bilans przez kilka dni, dość często musiałam sprawdzać dane w innym serwisie internetowym i dodawać jako własne w Vitaliuszu. Być może jest to dobre miejsce dla osób zdecydowanych na zakup diety i możliwość kontaktu z dietetykiem. W przypadku osób, które samodzielnie układają swoją dietę, wystarczy miejsce z bogatszą listą produktów, możliwością ich podliczania oraz bilansowania.

Takim miejscem jest serwis Tabele kalorii, gdzie po założeniu konta (nie jest to konieczne) mamy darmową usługę, działająca podobnie jak w przypadku Vitalii, z tym że w mojej ocenie, z większą liczbą produktów. Najprościej będzie jak pokażę zrzut ekranu, z przykładowym bilansem posiłku.

tabele kalorii

Otrzymujemy wartość energetyczną całego posiłku, ilość białek, węglowodanów i tłuszczu. Po założeniu konta i starannym wprowadzaniu danych o spożytych produktach, otrzymujemy zestawienie, bardzo pomocne w przypadku diety. Cały raport można wydrukować, zapisać do pliku CSV, a przede wszystkim obserwować, porównywać z aktualną wagą ciała i odpowiednio korygować jadłospis. Według mnie przydatne narzędzie nie tylko dla będących na diecie. Warto czasem sprawdzić czy prawidłowo się odżywiamy.

Kolejnym serwisem, o których chciałam jeszcze wspomnieć jest Ile waży – Fotograficzny przelicznik wag. Tu również znajdziemy informacje o produktach, podobne jak we wcześniej wymiennych serwisach. Duży nacisk położono tu (poza zdjęciami) na przeliczanie miar, czyli nawet nie mając wagi bez problemu znajdziemy odpowiednie wartości. Produkty podawane są w gramach, łyżkach, szklankach. Znajdziemy tu prosty i wygodny kalkulator wartości odżywczych, co mniej więcej wygląda tak:

Ile waży

Podsumowanie

Wszystkie trzy serwisy przydatne są podczas przyrządzania zdrowych posiłków, a już szczególnie w przypadku stosowania diety, mającej na celu utratę kilogramów.
Vitalia – poza przelicznikami, dziennikiem spożytych kalorii, dostajemy jeszcze możliwość wsparcia od osób walczących z nadwagą, co czasem bywa bardzo cenne i pomocne. Ilość produktów nie zadawala, ale są inne plusy. Za opłatą dodatkowe usługi, łącznie z indywidualnie dobranymi dietami.
Tabele kalorii – proste w użyciu narzędzie, możliwość założenia konta i prowadzenia dokładnego dziennika. Polecam szczególnie tym osobom, które wolą diety ustawiać sobie samodzielnie. W serwisie można również znaleźć przepisy użytkowników oraz gotowe zestawy posiłków.
Ile waży – pomocnik nie tylko dla będących na diecie, przydaje się w każdej kuchni. Prosty i wygodny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *