Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach

PławniowicePrzez trwający jeszcze długi weekend majowy pogoda bardzo dopisuje, szkoda byłoby tego faktu nie wykorzystać. Wraz z rodziną wybraliśmy się do Pławniowic, gdzie nad pięknym jeziorem znajduje się Zespół Pałacowo-Parkowy. Jest to miejsce niezwykle urokliwe i czasem wydaje się, że zbyt mało znane, choć patrząc na ilość zwiedzających w tym dniu, można było odnieść nieco odmienne wrażenie.

Dojazd do pałacu polecam przede wszystkim zmotoryzowanym, co prawda do Pławniowic jeżdżą autobusy PKS, ale jest ich tak mało, że trudno dopasować w miarę wygodnie godziny odjazdów.

Pałac w Pławniowicach pochodzi z końca XIX wieku, wybudowany został przez Karla Heidenricha, w miejscu spalonego wcześniej zamku Zygmunta Mikołaja von Goertz. Budowa pałacu zlecona została przez hrabię Franciszka II Ballestrema, który przejął ów majątek w 1798 roku.
Pałac zbudowany w kształcie litery „U”, jest dwukondygnacyjną budowlą wzniesioną w stylu neomanieryzmu niderlandzkiego. Po prawej stronie znajduje się kaplica Niepokalanego Poczęcia NMP, od której to zaczyna się zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.
Obok pałacu znajduje się zadbany 2,5 hektarowy park.
Na dziedzińcu uroku dodaje piękna fontanna, od której zacznę prezentację fotograficzną. Od razu dodam, że szersze informacje na temat historii obiektu, możliwości zwiedzania, znaleźć można na oficjalnej stronie pałacu, pod adresem http://palac.plawniowice.pl

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pałac w Pławniowicach

Pławniowice park

Po zwiedzeniu pałacu i parku warto wybrać się jeszcze nad jezioro.

Jezioro Pławniowice

Na koniec migawka z Toszka, gdzie znajdziemy kolejny obiekt warty zainteresowania, a biorąc małą odległość od Pławniowic, polecam zwiedzanie w jednym dniu.

Zamek Toszek

Zamek Toszek

Zamek Toszek

 

1 Response

  1. M napisał(a):

    Cudowne miejsce! Pałac naprawdę robi wrażenie. Zazdroszczę Ci tej majówki;P Pozdrawiam;)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *