Ptaszki papier mache

Papier mache to technika plastyczna, w której głównym tworzywem jest papier, najczęściej z makulatury. Mogą to być stare gazety, bibuły, ale wykorzystuje się też papier toaletowy, ligninę itp. W zasadzie są dwie techniki papier mache, jedna to oklejanie kałwałkami papieru, druga wymaga wcześniejszego przygotwania masy papierowej, z której można formować różne elementy. W przypadku obu technik niezbędnym dodatkiem jest klej, najczęściej przygotowywany z mąki i wody. Z powodzniem można też używać innego, gotowego kleju, na przykład Wikolu.

Technika papier mache jest świetna w pracy z dziećmi, ale i dorośli, zwłaszcza ci lubiący ręczne robótki, często z niej korzystają. Można przygotwać z niej ciekawe elementy dekoracyjne, jak na przykład widoczne na zdjęciu ptaszki.

ptaszki

Wykonanie ich jest bardzo proste. W pierwszej kolejności przygotowujemy z folii aluminiowej podstawowe części, czyli tułów i główkę. Z kartonu wycinamy ogonek.

ptaszki tutorial

Tułów nabijamy na patyczek, ułatwi to dalsze prace.

W miseczce mieszamy mąkę z wodą do uzyskania półpłynnej masy, papier drzemy na wąskie paseczki.

Pierwszą czynnością będzie połączenie elementów ptaka ze sobą, oczywiście przy pomocy pasków papieru, zamoczonego w kleju. Następnie oklejamy całość, wygładzając powierzchnię palcami.

Ptaszek

Odstawiamy ptaszka do wyschnięcia, trwa to dość długo i zależy od ilości nałożonych warstw. Jeśli chcemy, możemy po wyschnieciu dowolnie go pomalować, udekorować, ewentualnie pozostawić w kolorach naturalnych.

Ostatnią czynnością jest ucięcie pomocniczego patyczka i zamocowanie uchwytu. Ja wykorzystałam małe „żabki” do firanek, przyklejając je przy pomocy kleju na gorąco.

ptaszek papier mache

Papierowe ptaszki mogą być też elementem dekoracyjnym kwiatów doniczkowych, wówczas zostawiamy patyczek i wbijamy go do do ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *