Zakładki do książek

zakladkaPółprodukty do wyrobu biżuterii można wykorzystywać również w nieco innych celach, o chociażby jako elementy zakładek do książek. Poza tym ciekawie prezentują się koraliki, rzemyki, sznureczki i inne elementy, w dowolnych elementach dekoracyjnych, stanowiących wystrój naszych mieszkań. Wracając jednak do zakładek, chciałam zaprezentować kilka bardzo prostych pomysłów. Być może uda mi się zainspirować kilka osób lubiących rękodzieło, a przy okazji książki? Ręcznie zrobione zakładki mogą być również bardzo oryginalnym prezentem. 

W pierwszym przykładzie wykorzystałam technikę decoupage, naklejając na tekturę wydrukowane obrazki. Tak przy okazji podam adres strony, gdzie natrafiłam na dość bogaty zbiór tego typu grafik: http://graphicsfairy.blogspot.com

Po starannym naklejeniu i wycięciu właściwego kształtu zakładek, polakierowałam je lakierem akrylowym. Następnie dziurki, przymocowanie rzemyka, bądź sznurka, dowolne koraliki i gotowe. Odradzam mocowanie ozdoby koralikowej przy pomocy metalowych kółeczek czy drucików, jednak tektura nie jest zbyt wytrzymałym materiałem.

zakładki

Szczególnie dla dzieci, choć niekoniecznie, polecam przygotowanie małych figurek z modeliny i umocowanie ich na lince jubilerskiej. Oczywiście możemy dodatkowo dołożyć koraliki czy inne ozdoby. Część zakładki, która będzie znajdować się między kartkami książki i na ich brzegach, najlepiej zrobić z rzemyka, sznurka, tasiemki. Zakładka będzie miękka, nie uszkodzi papieru. I oczywiście przykłady.

zakladki koty

W niektórych sklepach internetowych mozna kupić gotwe elementy do zakładek, nawiasem mówiąc bardzo ładne. Tak to mniej więcej wygląda:

zakladka pasart

za: pasart.pl

Jeśli jednak nie mamy akurat tego elementu, nic nie stoi na przeszkodzie aby wykonać go na przykład z modeliny. Efekt na pewno nie będzie taki jak w przypadku ładnie ozdobionego i delikatniejszego na wygląd metalu, ale za to można wprowadzić więcej kolorów. Dla przykładu przygotowałam bardzo prostą wersję.

zakładka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *