Madame

Powieść Antoniego Libery „Madame” to opowieść o dojrzewającym młodzieńcu, przygotowującym się do matury, który zakochuje się w nauczycielce języka francuskiego. Akacja rozgrywa się pod koniec lat sześćdziesiątych w peerelowskiej rzeczywistości. „Madame” to powieść o młodości, z dużą dawki satyry na polską, komunistyczną rzeczywistość. 
Doskonałe połączenie wątku miłosnego, historycznego, dobra narracja, dbałość o język i ogromna wiara w siłę Słowa. 

Powieść „Madame” została, między innymi, uhonorowana główną nagrodą w konkursie Wydawnictwa Znak, a także nominacją do Nagrody Literackiej Nike w roku 1999.

Cytaty z książki:

„Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.”

„Ulotne dźwięki o umownym sensie mogą być z krwi i kości. Nieraz już w życiu przekonałem się, jak wiele mogą zdziałać słowa. Odkryłem ich czarodziejską moc. Potrafiły nie tylko zmienić rzeczywistość, potrafiły ją tworzyć, a w szczególnych przypadkach – nawet ją zastąpić.[…] O tak, nie darmo księga, która wysuwa twierdzenie, że na początku wszystkiego było i zawsze jest Słowo, uchodzi za księgę świętą!”

„Przesadnie ostrożna rozwaga to nie najlepszy doradca. Błogosławiona mgła! Jej powinieneś zaufać, jeśli chcesz dojść do czegoś. Nic nie ma bez ryzyka. Bez grzechu nie ma życia.”

„Jeśli nie jest się królem”, pomyślałem ze smutkiem, w którym migotał jednak mały płomyk nadziei, „i jeśli nie ma się nawet natury bohatera, a jednocześnie się nie jest li tylko zjadaczem chleba, lecz kimś kto marzy i tęskni za nie wiadomo czym, i nieustannie błaznuje, bo nie potrafi zwyczajnie wyrazić żadnego uczucia, to wtedy, by się spełnić i znaleźć ukojenie, trzeba zostać artystą – źrenicą świata i magiem.”

2 komentarze

  1. unpluggetive napisał(a):

    To jedna z moich ulubionych książek.

    „”Lecz cóż właściwie jest prawdą? Rzecz sama w sobie, dla siebie? Czy też: jak nam się jawi, jak ją sobie roimy? A może jedno i drugie? Lecz jeśli tak, to co wybrać? Prawdę niejawną czy jawną, jakkolwiek byłaby względna?”

    :-)

  2. Deni napisał(a):

    I kolejny, piękny cytat, dzięki. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *