Papieżyca Joanna

Książka „Papieżyca Joanna” to kolejna porcja dobrej literatury o silnej kobiecie, pragnącej spełnić swoje marzenia.  Jest to opowieść o Joannie, która żyjąc w IX wieku, zbuntowała się ówczesnym zakazom dostępu kobiet do wszelkiej edukacji. Wbrew normom, zasadom, przepisom, w męskim przebraniu, wchłaniała wiedzę by z czasem zasiąść na papieskim tronie. Postać Joanny przez jednych określana jest jako historyczna, przez drugich jako legendarna i obawiam się, że prawdy tak do końca nie poznamy.  Autorka książki Donna Woolfolk Cross zebrała jak najwięcej informacji na ten temat i stworzyła powieść historyczną z elementami fikcji literackiej, książkę, która wciąga, inspiruje, pokazuje że warto walczyć o spełnienie własnych marzeń. 

Cytaty:

„Świat nie jest taki, jakim chcielibyśmy go mieć (…) bez względu na to, jak umiejętnie próbujemy sobie i innym nasze rojenia przedstawić.”

„Dziwne są poczynania serca. Człowiek przez wiele lat godzi się ze stratą, nie buntuje przeciw niej, a potem wystarczy jedna płocha myśl i ból wraca, ostry i dotkliwy jak świeża rana.”

W 2009 roku powstał również film „Papieżyca Joanna”, w reżyserii Sönke Wortmanna, którego nie widziałam, trudno mi więc wypowiadać się na jego temat. Kadry z filmu:

Zdjęcia: filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *