Cesarzowa

„Cesarzowa” to niezwykle interesująca książka napisana przez amerykańską powieściopisarkę Pearl S. Buck, laureatkę nagrody Nobla w 1938 roku. Pisarka wiele lat swojego życia spędziła w Chinach,  zapewne stąd też tematyka jej książek, nawiązująca do kultury chińskiej. 

Jest to opowieść o ostatniej wielkiej władczyni Chin, Cesarzowej Tzu Si, której panowanie przypadało na lata 1862-1908. Młoda dziewczyna zostaje wybrana na cesarską konkubinę, trafia do Zakazanego Miasta, aby z czasem osiągnąć pełnię władzy, a nawet zasiąść na Tronie Smoka. Osiąga swój cel dzięki sile charakteru, konsekwencji w działaniu, przebiegłości, ale i… wielkim wyrzeczeniom. Pomimo absolutnej władzy jest na co dzień bardzo samotna, pomimo że kocha, nie może w pełni spełniać tej miłości. Niestety, cena sukcesu bywa czasem bardzo wysoka. 

W książce znajdujemy wiele informacji o kulturze ówczesnych Chin oraz o trudnym, burzliwym okresie, kiedy między innymi nastąpiła duża ekspansja zachodnich mocarstw na ten kraj. Tło obyczajowe jest dobrym, niezwykle interesującym dopełnieniem fabuły o silnej kobiecie. Dzieje Orchidei – Tz’u Si, można uznać za interesującą lekcję historii Chin, drugiej połowy XIX i początku XX wieku.

„Kiedy wszyscy zjedli, wyszła do ogrodu przyjrzeć się swoim piwoniom. Był to czas ptasich powrotów, więc idąc słuchała tej słodkiej, dzikiej muzyki, którą kochała. Układając odpowiednio wargi, umiała tak znakomicie odpowiadać na zew ptaków, że po chwili – kiedy stała bez ruchu pośród ogrodu, z damami trzymającymi w oddali psy na smyczy – spomiędzy bambusów przyleciała z trzepotem mała zięba z żółtymi piórami na piersi, którą przyzywającymi, gruchającymi dźwiękami cesarzowa matka zwabiła na swoją wyciągniętą dłoń. Ptak przysiadł na niej, w połowie zaniepokojony, w połowie oczarowany, podczas kiedy twarz cesarzowej matki nabrała wyrazu tak czułego, tak urzekającego, że damy patrząc na nią były poruszone i dziwiły się, że czasami twarz ta potrafi być tak ostra i okrutna. Kiedy ptak odleciał, cesarzowa matka przyzwała damy i pouczyła je z przyjemnością:
Spójrzcie, jak miłość i uprzejmość pokonuje strach, nawet w zwierzętach. Niech ta lekcja zapisze się w waszych sercach.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *