Rooibos Limetka

Rooibos popularnie nazywany jest herbatą, ale tak naprawdę nie ma z nią wiele wspólnego. Susz rooibosa przygotowywany jest z krzewu o nazwie czerwonokrzew (Asplathus linearis), rosnącego w Południowej Afryce.  Rooibos po zaparzeniu cechuje się wspaniałym, bardzo delikatnym smakiem, bez typowej, dla większości herbat, goryczki. Ma piękny złocisto-brązowo-czerwony kolor, nadaje się do picia zarówno na gorąco jak i na zimno. 

Poza walorami smakowymi ma też dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, posiada antyutleniacze, witaminy, minerały, poprawia trawienie i podobno opóźnia proces starzenia się(?). Polecany jest szczególnie karmiącym matkom, mogą go pić nawet malutkie dzieci, gdyż nie zawiera kofeiny. 
Na rynku mamy całkiem spory wybór, począwszy od rooibosa zielonego, przez klasyczny, skończywszy na mieszankach z całą gamą aromatycznych dodatków i czasem wyjątkowo wymyślnych nazw, jak to często ma miejsce w przypadku wszelkich herbat. Wyjątkowej delikatności nadaje dodatek wanilii i miodu, taką mieszankę polecam szczególnie dzieciom, podobnie jak rooibosa z dodatkiem mleka. 
Ostatnio próbowałam rooibosa z dodatkiem trawy cytrynowej, skórki cytryny i limetki, mieszanka nosi nazwę „Rooibos Limetka”. Tak prezentuje się susz, prawda, ze bardzo apetycznie?
Smak i aromat jest również zadowalający, szczególnie polecam osobom lubiącym cytrusowe dodatki, choć trawa cytrynowa nie nadaje kwaskowatości, a jedynie bardzo przyjemnego aromatu.  Po zaparzeniu z filiżanki unosi się wyjątkowo przyjemny aromat, podobnie jak smak, lekko odświeżający. W tym przypadku nie polecam mleka  jako dodatku, nie pasuje do lekko kwaskowego, limetkowego napoju (moim zdaniem), natomiast odrobina miodu… jak najbardziej. 
Aromatyczne dodatki nie zagłuszają smaku samego rooibosa, tak jak to często ma miejsce w przypadku herbatek produkowanych dla dyskontów typu Lidl, w tym przypadku mamy bowiem do czynienia z samym, w dodatku mdlącym, sztucznym aromatem. 
Wszystkim, którzy nie mieli jeszcze przyjemności próbować naparu z rooibosa, bardzo polecam ten napój, delikatny i aromatyczny, doskonały dla dużych i całkiem małych. :) 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *