Bezdomna

Dosłownie przed chwilą skończyłam czytać książkę Katarzyny Michalak „Bezdomna” i tak na gorąco postanowiłam napisać kilka słów. Nie będzie to typowa recenzja ze streszczeniem, opisem występujących postaci… to trzeba przeczytać.

Książka niezwykle poruszająca, przedstawiająca problem depresji poporodowej, a szczególnie tej niedostrzeganej przez najbliższych, przez lekarzy i wszystkich tych, którzy mają styczność z młodą mamą. Niestety, nawet najbliższych. A wydawać by się mogło, że to właśnie oni powinni być najbardziej czujni, znając wcześniejsze zachowania. A  jednak, osobę wymagającą największej troski i uwagi, pozostawiają samą sobie, mało tego nawet obwiniają. Jak to się dzieje, że osoba kochana przez bliskich, nagle przestaje być tą bliską?

Opowieść Kingi, głównej bohaterki, poruszy każdą matkę, każdą kobietę i mam nadzieję, że mężczyzn też. Ta książka pokazuje do czego może doprowadzić psychoza poporodowa, ale nie tylko, bo przecież zaburzenia psychiczne dotykają każdego. Niewychwycone, niedostrzeżone w porę, mogą prowadzić do tragedii. Kinga rozumiała swoją chorobę, wołała o pomoc… nikt nie potraktował tego poważnie. Straciła wszystko!  Straciła bo ktoś nie chciał posłuchać, ktoś nie potraktował jej poważnie, ktoś ocenił inaczej, czyli tak jak wdział to ludzki tłum.

Jest też w książce pokazany świat dziennikarskich sępów, nie jest chyba tajemnicą poliszynela fakt, że nie jednemu człowiekowi dziennikarze spaprali życie. W imię czego? Oczywiście kariery i kasy. Bywają jednak wyjątki, jak w każdej profesji, albo sępy, które potrafią się nawrócić, zrozumieć swoje błędy. Ludzie czasem coś zaczynają rozumieć, szkoda tylko, że najpierw musi wydarzyć się tragedia.

Kolejny problem społeczny, poruszany przez Panią Katarzynę to bezdomność. Jak oceniamy brudnego menela przechodzącego obok nas? Drogi czytelniku, sam sobie na to pytanie odpowiedz. Bezdomność różną może mieć przyczynę, bywa nawet, że jest to świadomy wybór. Brudna, upstrzona tysiącem plam bluza, nie musi świadczyć o brudnym wnętrzu.

Gorąco polecam, książka warta przeczytania.

Cytaty? No cóż, na początku coś zanotowałam, ale później tak bardzo mnie wciągnęło, że zupełnie o tym nie myślałam. Dlatego tylko trzy fragmenty, absolutnie nie oddające pełnych walorów książki.

„Tysiąc znajomych na facebooku, a Wigilia z Polsatem.”

„Kobiety są jednak beznadziejnie głupie. Pamiętają pierwszy pocałunek, podczas gdy mężczyzna zapomniał już ostatni.” 

„W takim kraju żyjemy, kocie, w którym emeryci, harujący całe życie, dojadają resztki ze śmietnika.”

Tytuł: Bezdomna
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Znak
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 256
Aktualnie w wydawnictwie Znak jest promocja na tę książkę, zakupioną wraz z „Nadzieją”, warto skorzystać z tej oferty. Link do oferty: www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3811,Nadzieja


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *