Nadzieja

„Nadzieja” Katarzyny Michalak to pierwszy tom serii „Z czarnym kotem”, książka swego czasu bardzo wyczekiwana przez fanki Pani Kasi i nie bez powodu. Jest to dobra literatura, typowo kobieca, a przynajmniej ja ją tak odbieram, po przeczytaniu zaledwie trzech pozycji. W najbliższym czasie zapewne to nadrobię.

Liliana i Aleksiej to główni bohaterowie powieści „Nadzieja”, ich losy splatają się i rozchodzą jak włosy w warkoczu. Na początku łączy ich przede wszystkim trudne dzieciństwo, ona bita, maltretowana, on wyśmiewany jako „Rusek”. Ich późniejszych losów także do łatwych zaliczyć nie można, a jednak, połączeni miłością, przechodzą dalszą, trudną drogę.

Lilka, wychowywana przez znęcającego się fizycznie ojca, znajduje wsparcie i prawdziwe dobro w domu Aleksa, gdzie wychowuje go ciotka Anastazja. Dzieci zaprzyjaźniają się, w przyszłości rodzi się dużo głębsze uczucie. Wspierają się wzajemnie, choć bywa, że Lilka, w obawie przed swoim ojcem, zawodzi tę przyjaźń i to bardzo boleśnie. Początkowo odczuwa się sporą antypatię do Liliany, wręcz nienawiść, oburzenie na tak podstępne, zakłamane postępowanie, później zaczyna się ją w dużym stopniu rozumieć. A Aleks? Zawsze wybacza, wcześniej znika na dłużej, by po czasie znowu do Lilki wrócić.

Nie jest to ckliwy romans, w bajecznej scenerii, z typowym happy endem, to książka poruszająca bardzo trudne sprawy, bicie dziecka, alkoholizm, samookaleczanie, odrzucenie przez innych, myśli samobójcze. Jest też wybaczanie, pomimo ciągłego zadawania ran, co niektórzy mogliby odebrać jak słabość charakteru, a jednak nim nie było.

Cieszy mnie, że Katarzyna Michalak nie boi się poruszać trudnych tematów, że przedstawia je prostym ale ładnym językiem, zmusza czytelników do przemyślenia pewnych spraw, uczula na nie, a przede wszystkim pokazuje, że nawet w najgorszych sytuacjach jest… nadzieja. Jednak tytułowa „Nadzieja” to coś więcej, to symbol tej życiowej nadziei, w postaci bezpiecznego domu, gdzie zawsze można wrócić, gdzie jest po prostu… dobrze.

Książkę czyta się „na raz”, inaczej się zwyczajnie nie da. :) Polecam!

Tytuł: Nadzieja
Autor: Katarzyna Michalak
Wydawnictwo: Termedia
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 272

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *