Milczący zamek

„Pod koniec dwudziestego wieku matka młodej redaktorki, Edith Burchill dostaje list, który zaginął przed pięćdziesięcioma laty. Edith postanawia odkryć tajemniczą przeszłość matki. Dowiaduje się, że została ewakuowana razem z innymi dziećmi w 1939 roku z Londynu i przez półtora roku mieszkała w zamku Milderhurst w Kencie, siedzibie słynnego pisarza, Raymonda Blythe’a, autora jej ulubionej powieści z dzieciństwa, Prawdziwa historia Człowieka z Błota.
Edith odwiedza zamek i przekonuje się, że nadal mieszkają w nim trzy córki Raymonda.
Pomału Edith odkrywa coraz więcej tajemnic zamku. W 1941 Juniper miała wyjść za mąż, lecz jej narzeczony nie zjawił się w Milderhurście i od tamtej pory słuch po nim zaginął.
Edith dostaje zaskakujące zlecenie napisania wstępu do Prawdziwej historii Człowieka z Błota i wyjaśnienia zagadkowej genezy utworu. Podczas drugiej wizyty w zamku najstarsza siostra, Percy odsłania przed nią wszystkie zagadki Milderhurstu.”

Opis ze strony wydawnictwa Albatros.

Stare zamczysko i typowy dla niego klimat, szczegółowe opisy powodują, iż ma się wrażenie odwiedzania go w rzeczywistości, przebywania wraz z jego mieszkankami. Burza, trzaskająca okiennica, mroczne komnaty, tajemnice rodu, a do tego wyłaniający się z mulistego błota zamkowej fosy człowiek. To właśnie jest ów klimat, mroczny i trzymający w napięciu, do ostatniej karty książki. Kate Morton stworzyła go w sposób mistrzowski!

„Milczący zamek” to powieść, w której splata się ze sobą kilka wątków, ich rozwiązanie bywa zaskakujące, choć przyznam, że jeden z nich dobrze wyczułam, bazując na opisie wyglądu i zachowań głównej bohaterki, Percy. Poza mrocznym klimatem zamczyska znajdujemy tu piękną siostrzaną miłość, poświęcenie, rodzinne tajemnice, fantastyczne opisy przyrody, a wszystko to toczy się na kartach spokojnie, bez pośpiechu, wciągając czytelnika coraz bardziej w tę, z lekka gotycką, opowieść.

Gorąco polecam lekturę, najlepiej podczas letniej burzy!

Cytaty z książki:

„…ludzkie życie tkwi w nawiasie dwóch wydarzeń: narodzin i śmierci. Ich daty należą do osoby tak samo jak imię i wszystko, czego doświadcza między tymi punktami.”

Tytuł: Milczący zamek
Autor: Kate Morton
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2011
Liczba stron: 560

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *