Desiree czyli czas próby

„Desiree czyli czas próby” to książka oparta na faktach, na karty papieru przelana została opowieść młodej Holenderki, która przeżywa wielką tragedię, a właściwe splot tragedii. Poważne problemy ze zdrowiem, nieporozumienia na linii rodzice – dziecko, tragiczna śmierć ukochanego, nadzieja i… znowu śmierć.

Czytając kolejne rozdziały, zastanawiałam się ile jeszcze spadnie na młodziutką dziewczynę, czy to w ogóle jest możliwe?

Jak zwykle nie będę opisywać szczegółowo losów głównej bohaterki, sama nie lubię czytać o tym, co ma się wydarzyć na kolejnych stronach, bo nie jedna książka traci na tym i po co psuć sobie przyjemność czytania. Wspomnę jedynie, że ta lektura to nie tylko smutek, łzy i kolejne tragedie, to również, a może przede wszystkim, postawa Desiree, jej okresowe załamania szybko przechodzące w walkę, walkę o życie. Bo przecież jak można z niego rezygnować, skoro jeszcze coś się potrafi? To „coś” nie musi oznaczać wiele, to jest tylko tyle, albo aż tyle, aby żyć i wbrew losowi cieszyć się z tego życia.

Książka Heidi Hassenmüller to faktycznie czas próby, nie tylko dla Desiree, dla nas, w pewnym sensie, również. Uczy zachowania dystansu do pojawiających się problemów, na które często nie mamy wpływu, uczy siły i prawidłowego podejścia do przeciwności losu, ostrych zakrętów życia. Oczywiście nie każdy ma w sobie taką siłę, albo jest ona głęboko ukryta i wymaga jednie przebudzenia przez kogoś bliskiego, a może właśnie przez taką lekturę?

Jeśli uważasz, że Twoje życie to katastrofa, że już nic i nikt Ci nie pomoże, sięgnij po tę pozycję.

Cytaty z książki:

„Jeżeli potrafisz pełzać – pełzaj. Jeżeli potrafisz chodzić – idź. Jeżeli potrafisz biegać – biegnij. Nieważne, co potrafisz – bądź w ruchu.”
 
„Musimy nauczyć się większej swobody we wzajemnych relacjach. Przez sztuczną pozę „sama dam sobie z tym radę” po jednej stronie i wrażenia „ona nie chce żadnej pomocy” po drugiej, rodzą się jedynie nieporozumienia.” 
Autor: Heidi Hassenmuller
Tytuł: „Desiree czyli czas próby”
Wydawnictwo: Ossolineum,
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 144

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *