Herbata Zi Ya Sheng Pu-erh – Wild Purple Bud Tree

Herbaty Pu-erh dość często pojawiają się w moim domu, po ostatnich zakupach dotarły nowe dzięki czemu w kolejnych wpisach opiszę swoje wrażenia i doświadczenia. Dzisiaj słów kilka o herbacie Zi Ya Sheng Pu-erh – Wild Purple Bud Tree, pochodzącej z okolic góry Jingmai w Chinach, zbiór z 2009 roku.


Przyznaję, przy pierwszym parzeniu nie użyłam wagi, oko niezbyt wprawne, herbaty było stanowczo za dużo, smak nie był dla mnie przyjemny. Dużo goryczy, a nawet coś co kojarzyło mi się z… rybą? W końcu na błędach człowiek się uczy. Doszłam do wniosku, że po prostu było tej herbaty zbyt wiele jak na gaiwan o pojemności 140 ml.

Przed kolejnym podejściem wyciągnęłam z szafy dokładną, jubilerską wagę i odważyłam 4 g suszu i efekt był dużo lepszy.

Żeby przybliżyć wzrokowo ile to jest 4 g suszu opisywanej herbaty, wstawiam zdjęcie z monetą dla porównania, na pewno ułatwi to, jako takie, określenie ilości.

I jeszcze na dużej łyżce:

Jak dla mnie optymalna ilość to 3 – 4 g herbaty na 140 ml wody. Temperatura wody 95 stopni, płukanie (budzenie herbaty), czyli pierwsze zalanie i wylanie wody, przez około 10 sekund. Pierwsze, właściwe parzenie zaledwie 10 sekund, kolejne wydłużane, tak jak proponują w sklepie Five Star Tea, czyli o 5 – 10 dłużej, przy czym ja preferuję zaledwie 5.

Napar ma ładny, miodowy kolor, smak z lekką goryczką i dodatkiem delikatnej słodyczy, kojarzącej się wybitnie z miodem, powiedziałabym z miodem ziołowym. Ten słodkawy posmak bardzo długo utrzymuje się w ustach, nawet po kilku parzeniach. Ciekawy smak, ale bardzo należy uważać przy parzeniu, aby go całkowicie nie zepsuć, tak jak sama zrobiłam za pierwszym razem.

 

2 komentarze

  1. Cudny kolor naparu! Herbata musiała być fenomenalna :) no i mieć taką wagę w domu i sypać susz na oko, nagana powinna być za to :) piękne zdjęcia. Pozdrawiam

  2. Danuta Popowicz napisał(a):

    Naganę przyjmuję :) hmm… tylko czy to się chce człowiekowi szukać po szafach wagi? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *