Yunnan Golden Buds – Hong Cha

Yunnan Golden Buds – Hong Cha to czarna herbata, pochodząca z prowincji Yunnan, zbiór 2012. Po otworzeniu hermetycznego opakowania, moim oczom ukazał się piękny widok. Złote pąki herbaciane, pokryte jakby drobnymi włoskami, tak delikatnymi, że aż strach było brać je do palców. I faktycznie, na ściankach opakowania widać było coś, co przypominało złoty pył, to z całą pewnością drobiny, które odpadły podczas transportu.

Żeby dokładnie pokazać o czym piszę, duże powiększenie.
Zapach suszu przyjemy, nie za intensywny. Czas zaparzyć to cudo.
Robiłam próby z różnym czasem, teraz wiem, że najciekawszy smak uzyskuje się przy bardzo krótkim, pierwszym parzeniu, tylko 10 sekund. To czas, przy którym cudowny smak, przypominający czekoladę (może nawet z orzechami) jest najbardziej intensywny. A ta słodycz, utrzymująca się w ustach jeszcze długo po wypiciu! Tego trzeba spróbować.
Drugie parzenie już nieco dłuższe – w pierwszym momencie coś jakby kwiatowego (?), ale już po chwili znowu delikatny posmak czekolady, teraz bardziej gorzkiej, co zapewne spowodowane jest większym wydobyciem herbacianej goryczki.
W sumie zrobiłam cztery parzenia, ostatnie trwało już około dwóch minut. Proszę spojrzeć jak piękny kolor mają pąki już po parzeniu. Wcześniej złote, teraz nabrały jak najbardziej czekoladowego koloru.
Doskonała herbata! Podczas jej picia brakowało mi tylko stolika herbacianego (cha pan) i kilku innych ceremonialnych akcesoriów, bo prawda jest taka, że każda herbata wypita byle jak, w pośpiechu, przy absorbujących, innych zajęciach, wiele traci. Nie wspominając już ile sami tracimy. :)

2 komentarze

  1. Tak naprawdę cha pan nie jest potrzebny przy takim samotnym delektowaniu się herbatą, jest to przydatna rzecz przy ceremonii herbaty ;) chociaż też muszę przyznać, że marzy mi się taki bambusowy :)

  2. Danuta Popowicz napisał(a):

    A pewnie, że można się obejść, ale pomarzyć można. :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *