1995 Menghai Sheng/Shu Aged Pu-erh

1995 Menghai Sheng/Shu Aged Pu-erh to kolejna próbka jaką zmawiałam w nieistniejącym już (a szkoda) sklepie Five Star Tea i pozwolę sobie wstawić tu fragment opisu z tegoż sklepu, zachowanego w notatniku. Chodzi mi tu głównie o opis i pochodzenie.


„Pochodzenie: Menghai, Yunnan, Chiny
Zbiór: kwiecień 1995
Odmiana krzewu: półdzikie drzewa wielkolistnej odmiany Da-ye.
Oferowana przez Five Star Tea 1995 Menghai Sheng/Shu Aged Pu-erh jest herbatą rzadką i wyjątkową. Trudno zaliczyć ją do konkretnego typu Pu-erh.
Zebrane w 1995 r. liście starych, dzikich drzew w rejonie Menghai nie poddane zostały procesowi wstępnej fermentacji- powstała herbata typu sheng. W celu przyspieszenia procesu dojrzewania, do herbaty zostały dodane liście fermentowanej herbaty pu-erh shu. Tak spreparowana mieszanka liści dojrzewała w Kunming (prowincja Yunnan) przez 16 lat w warunkach optymalnej wilgotności.”

 

Bardzo ciekawa herbata, ciemna, wyrazista, z wyczuwalnym ziemistym posmakiem, jednak różnym od tych, które piłam wcześniej, powiedziałabym że wyjątkowo wytrawna. Widać 16, a nawet więcej, lat dojrzewania robi swoje. Susz bardzo ciemny, ogromne liście pachnące ziemią. Napar ciemny, gęsty, utrzymujący intensywny kolor i smak przez wiele zaparzeń. Prawdę mówiąc straciłam rachubę, chyba było ich około dziesięciu?
Parzyłam w sposób, który mi odpowiada, szczególnie w gaiwanie – wstępne budzenie liści, następnie pierwsze parzenie 15 sekund, drugie 25, trzecie 35 i tak dalej.
Herbata warta spróbowania.

2 komentarze

  1. Krzysztof napisał(a):

    Też dane mi było spróbować tej herbaty i była ona wybitna. Wyjątkowy pu erh, niespotykane połączenie shu i sheng. Szkoda, że nie ma już FST.

    • deni napisał(a):

      To prawda, FST poznałam stosunkowo późno, niewiele udało mi się skorzystać, ale na szczęście są inne, choć po próbnych zakupach, nie wszystkie mi odpowiadają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *