Pu Erh Organic

Dzisiaj po raz kolejny kilka słów o czerwonej herbacie Pu Erh, tym razem organicznej. Myślę, że w czasach coraz bardziej panujących nam zanieczyszczeń środowiska, warto sięgać po produkty bardziej eko, choć w przypadku herbat, nawet z terenów mniej ekologicznych, raczej nie jesteśmy narażeni na nadmiar zbędnej chemii, a przynajmniej mam taką nadzieję.  Wszyscy gremialnie narzekają na tak zwaną „chińszczyznę”, ja jednak liczę na to, że sztandarowy produkt z tamtych rejonów jest nadal bardzo dobrej jakości, a już w przypadku produktów organicznych powinnam zupełnie nie mieć wątpliwości.


Organiczny Pu Erh, pochodzący z ekologicznego regionu prowincji Yunnan, to klasyka tego typu herbat. Ciekawy aromat, drzewny posmak, który momentami kojarzy się z torfowiskiem. Mocny smak, napar w kolorze bardzo intensywnym, w zasadzie można pomyśleć, że w czarce jest kawa a nie herbata. Oczywiście bez mleka.

W przypadku tego puer’a charakterystyczny smak nie jest bardzo intensywny, bardziej kojarzy się z mokrym drewnem niż ziemią, dlatego polecałabym go jako pierwsze, puer’owe wprowadzenie.

Przygotowanie typowe dla puer’ów, Woda o temperaturze 95 stopni, czas parzenia około 3 – 4 minuty i oczywiście możliwość ponownych zalań, ja robiłam cztery bez specjalnego uszczerbku dla smaku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *