Zielony rooibos

O rooibosie pisałam już kilkakrotnie, polecałam za jego delikatny i bardzo miodowy smak, ale zawsze dotyczyło to wersji, tak zwanej, czerwonej. Przy ostatnim zamówieniu postanowiłam spróbować zielonego, niefermentowanego. Popijam dość często, szczególnie wieczorami, i muszę przyznać, że zielony dopowiada mi bardziej. Ma nieco bardziej wytrawny smak, jeśli można to tak określić przy wybitnie słodkawym i miodowym napoju. W każdym bądź razie, jeśli ktoś nie przepada za słodkimi napojami, zielony rooibos będzie mu bardziej odpowiadał niż czerwony.


Warto kolejny raz przypomnieć o jego właściwościach. Przede wszystkim nie zawiera kofeiny, dlatego polecany jest dzieciom i to nawet bardzo małym. Zawiera stosunkowo dużo minerałów niezbędnych naszym organizmom, takich jak: żelazo, potas, wapno, fluor, cynk, magnez. Jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które nie „znikają” (w pewnym stopniu) podczas procesu fermentacji, tak jak ma to miejsce w przypadku rooibosa czerwonego. Jest dobrą alternatywą herbaty dla osób z kamicą nerkową, nie zawiera bowiem kwasu szczawiowego.

Rooibos zielony ma delikatniejszy smak, miodowo owocowy, lekko trawiasty i naturalnie słodki. Napar o pięknym miodowo – bursztynowym kolorze.

Wielbiciele słodzonych herbat i „herbatek” powinni obejść się bez dodatku cukru. Można go pić bez ograniczeń, nawet przed snem, mogą go popijać wysokociśnieniowcy, dobrze działa na problemy z żołądkiem (zgaga, wrzody), podobno pomaga maluchom podczas kolek.

Ogólnie pije się go bardzo przyjemnie i warto po niego sięgnąć.

2 komentarze

  1. 12 stycznia 2015

    […] są już od wieków, można dodawać je do herbat zielonych, białych, czarnych, a nawet do rooibosa. Jeśli ktoś lubi zioła, zapewne i tu znajdzie […]

  2. 28 listopada 2016

    […] uwagi na wciąż rosnące w naszym kraju zainteresowanie Darjeeling i Rooibos, warto poznać sposób przyrządzania także tych specjałów. Pierwszy z nich – zwany […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *