Huang Xiao Yellow Tea

Huang Xiao Yellow Tea, tak zwana żółta herbata cesarzy należy do jednej z bardziej unikalnych. Nazwa cesarska wzięła się z tego, iż kiedyś serwowana była jedynie na Dworze Cesarskim i to tylko od wielkiego dzwonu, czyli przy okazji świąt i innych uroczystości. Obecnie produkowana jest w bardzo małych ilościach, jednym słowem specjał herbaciany kuszący każdego herbaciarza.

Żółte herbaty to coś z pogranicza między białą a zieloną, są one lekko fermentowane, napar jest zazwyczaj koloru jasno żółtego.

Susz herbaciany Huang Xiao Yellow to dość ciemne w kolorze listki o bardzo przyjemnym zapachu. Pomyśleć, tyle radości z jednej herbaty. Zapach listków, później naparu, przyjemny smak, a o samym widoku pęczniejących listów, zatopionych w złocistym płynie już nie wspominam. Do ostatniej przyjemności wymagany jest szklany dzbanuszek lub gaiwan. A ponieważ jeszcze nie nabyłam takiego naczynia, musiałam zadowolić się tylko niektórymi przyjemnościami.

Pierwsze parzenie, które trwało jedną minutę, było według mnie za krótkie, dopiero przy drugim herbata oddała to co w niej najlepsze. Bardzo wyraźnie poczułam orzechowy posmak, przez niektórych może być odbierany bardziej jako prażony. Wyczuwalna była też lekka słodycz, a pomieszanie tych smaków dało doskonały efekt. Dobry smak i aromat utrzymuje się przez 3 – 4 parzenia, więcej raczej nie polecam.
Ponieważ żółte herbaty mają mniej teiny, jest dobra nawet na wieczory, a jeszcze lepiej do dobrej lektury. Połączenie idealne, gorąco polecam!

 

2 komentarze

  1. Avrea napisał(a):

    jak sie cieszę ,że trafiłam na Twojego bloga duzo ciekawych rzeczy o herbacie się dowiaduję , którą uwielbiam
    żółtej jeszcze nie piłam ,ale mam w planach tylko musze dobra herbaciarnię znaleźć i wypróbować na miejscu :) o niej pierwszy raz usłyszałam dopiero w tym roku na Eko Jarmarku w Katowicach

    pozdrawiam

  2. deni napisał(a):

    Dziękuję :) cieszę, że na coś ten blog bywa przydatny, a żółta warta spróbowania. U nas mniej popularna ale pewnie z czasem to się zmieni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *