Herbata Pai Mu Tan

Pai Mu Tan, tak zwana biała piwonia, to jedna z bardziej znanych białych herbat. Pochodzi z prowincji Fujian. Susz, jako zupełnie nieprzetwarzany, jest jak najbardziej naturalny, a co za tym idzie bardzo zdrowy, zawierający małą ilość kofeiny. To doskonała herbata, której warto spróbować.

Susz Pai Mu Tan to mieszanka niezwykle delikatnych listków, srebrzystych, pokrytych puchem pąków oraz niewielkiej ilości drobnych gałązek. Nabierając porcję herbaty do parzenia trzeba robić to ostrożnie, aby zanadto nie rozkruszyć listków. Warto też, szczególnie dozując herbatę na oko, użyć ich nieco więcej, gdyż susz jest wyjątkowo lekki.
Po kilku próbach parzenia herbaty Pai Mu Tan, jak dla mnie, optymalne warunki to woda o temperaturze 85 stopni, czas pierwszego parzenia 2 – 3 minuty. Dość często lubię eksperymentować z krótkimi czasami, ale ta herbata, przez jej bardzo delikatny smak, zdecydowanie do tego się nie nadaje. Jeśli już modyfikować czas parzenia to raczej go wydłużać, oczywiście w rozsądnych granicach.
Napar jasny, o żółtawym odcieniu, smak bardzo łagodny, ale orzeźwiający. Nie ma tu cierpkości, wręcz przeciwnie odrobina słodyczy z nutką kwiatową. Absolutnie odradzam stosowanie jakichkolwiek dodatków do tej herbaty, każdy zupełnie zniszczy jej subtelność.
Jeśli lubicie delikatne smaki, będziecie zadowoleni. Zwolennikom bardzo wyrazistych i to nie tylko tych herbacianych, może nie przypaść do gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *